Donacje – co warto o nich wiedzieć?

Donacje – co warto o nich wiedzieć?
Donacje – co warto o nich wiedzieć?

Choć słyszy się o niej coraz częściej, dla wielu osób wciąż pozostaje wielką niewiadomą. Donacja, bo o niej mowa, to pojęcie występujące zwykle w kontekście internetowych twórców oraz graczy. I streamerów. Zastanawiasz się, czym jest, na czym polega i co powinieneś o niej wiedzieć? Świetnie trafiłeś – w tym artykule odpowiemy na pojawiające się na temat donacji pytania i rozwiejemy twoje wątpliwości!

Czym są donacje?

Donacja to nic innego jak środki dobrowolnie przekazane wybranej osobie lub instytucji. Dawniej pojęcie to odnosiło się przede wszystkim do darowizn ziemskich, którymi monarcha nagradzał i uposażał wyższych urzędników państwowych lub zasłużonych i wysokich rangą wojskowych. Dziś donacja polega na finansowym wsparciu podziwianego i cenionego youtubera, gracza lub streamera.

Kto zarabia na donacjach?

Donacje to jedno z podstawowych źródeł, z których dochody czerpią gracze i streamerzy. By zacząć na nich zarabiać, należy zbudować swoją własną grupę odbiorców. Zwykle wymaga to sporych nakładów czasu i regularnej, systematycznej pracy. Zarabiać możesz zacząć dopiero wówczas, gdy zyskasz popularność. Możesz wtedy liczyć na intratne kontrakty ze sponsorami, subskrypcje oraz donacje.

Donacje a subskrypcje

Choć pojęcia te zwykle występują obok siebie, różnią się znacząco. Subskrypcja jest bezpośrednim wsparciem ulubionego gracza lub streamera. Zawiera on kontrakt partnerski z Twitch.tv, na którym fani mogą wykupić miesięczną subskrypcję. Zwykle kosztuje ona ok. 5 dolarów, a streamer dostaje połowę tej kwoty. Widz wykupujący subskrypcję otrzymuje możliwość wzięcia udziału w dodatkowych konkursach czy turniejach organizowanych przez gracza. Donacje polegają zaś na przekazaniu środków wybranemu twórcy poprzez szybki system płatności. Na jego konto trafia niemal cała wpłacona kwota, a widz nie musi wykupować comiesięcznej subskrypcji.

Zarabianie na donacjach a ryzyko

Szacuje się, że na donacjach zarobić można od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niestety, ten sposób zarabiania obarczony jest ryzykiem. Znane są bowiem sytuacje, w których po przekazaniu środków widz niespodziewanie zażądał ich zwrotu! Jeśli otrzymasz donację i szybko wydasz otrzymane pieniądze, wniosek o zwrot może wpędzić cię w poważne tarapaty! Z tego względu zaleca się ostrożność w korzystaniu z donacji, a niektórzy twierdzą, że bezpieczniej jest w ogóle z nich nie korzystać.

Donacje a podatki

Na streamach czy publikowaniu filmów wideo można sporo zarobić. Wielu influencerów i internetowych twórców zapomina jednak o tym, że zyskiem należy podzielić się z fiskusem. Jaki procent zarobków będziesz musiał mu przekazać? Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym, jeśli otrzymane środki nie są zapłatą za nic, stanowią darowiznę i podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Jednak podatek ten zapłacisz dopiero wówczas, gdy kwota darowizny od jednej osoby przekroczy w ciągu 5 lat kwotę 4902PLN. Poniżej tej sumy twoje darowizny (donacje) są wolne od podatku.

Donacje to coraz bardziej popularny sposób zarabia na streamach czy filmach wideo. Do otrzymanych w ten sposób środków warto jednak – dla własnego, finansowego bezpieczeństwa – podejść z dużą ostrożnością.

Donacje – co warto o nich wiedzieć?
Donacje – co warto o nich wiedzieć?
Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: