Jak będzie wyglądał Black Friday 2023?

Jak będzie wyglądał Black Friday 2023?

Dzień, w którym sklepy internetowe i stacjonarne oferują swoim klientom atrakcyjne promocje i obniżki cen. W Polsce to zjawisko zyskuje na popularności od kilku lat. Czy rzeczywiście warto czekać na ten dzień, aby zrobić zakupy? Czy promocje są takie, jakimi się wydają, czy może są tylko chwytem marketingowym? Aby odpowiedzieć na te pytania, przyjrzyjmy się danym z poprzednich lat, ze szczególnym uwzględnieniem roku 2022. Spróbujmy przewidzieć, jak będzie wyglądał Black Friday 2023.

Czy kupowanie na Black Friday faktycznie się opłaca?

Według raportu firmy Deloitte, we współpracy z firmą Dealavo, Black Friday w 2022 roku nie ograniczył się do jednego dnia, ale trwał nawet cały tydzień i przedłużył się aż do poniedziałku 30 listopada. W tym okresie średnia obniżka cen wyniosła 13,5%, co oznacza, że na zakupy można było zaoszczędzić średnio 120 zł. Jednak nie wszystkie produkty były tak samo tanie. Największe obniżki dotyczyły sprzętu RTV i AGD (średnio 18%), a najmniejsze kosmetyków i perfum (średnio 8%). Ponadto nie wszystkie sklepy stosowały taką samą politykę cenową. Niektóre z nich podnosiły ceny przed Black Friday, aby potem obniżyć je i stworzyć pozór promocji. Inne z kolei obniżały ceny już wcześniej i utrzymywały je na stałym poziomie przez cały okres wyprzedaży.

Aby sprawdzić, czy kupowanie na Black Friday faktycznie się opłaca, warto porównywać ceny produktów na przestrzeni całego roku, a nie tylko w dniu promocji. Można to zrobić za pomocą internetowych porównywarek, takich jak np. Skąpiec.pl, które pokazują historię cen danego produktu w różnych sklepach. Na przykład, laptop HP Omen, który 31 października 2022 roku kosztował 8 tys. 909 zł, w Black Friday był dostępny za 7 tys. 999 zł, co oznacza obniżkę o 10%. Jednak ten sam laptop w lipcu 2022 roku kosztował 7 tys. 499 zł, co oznacza, że wtedy był tańszy o 500 zł niż w Black Friday.

Z drugiej strony, laptop Asus, który 31 października 2022 roku kosztował 2 tys. 299 zł, w Black Friday był dostępny za 1 tys. 999 zł, co oznacza obniżkę o 13%. Jednak ten sam laptop w marcu 2022 roku kosztował 2 tys. 599 zł, co oznacza, że wtedy był droższy o 600 zł niż w Black Friday. Z tych przykładów wynika, że nie zawsze ten dzień jest najlepszym momentem na zakup danego produktu. Czasem można znaleźć lepsze oferty w innym okresie roku.

Jak będzie wyglądał Black Friday 2023?

Black Friday 2023 przypada na 24 listopada. Biorąc pod uwagę trendy z poprzednich lat, można się spodziewać, że sklepy będą oferować promocje przez cały tydzień. A nawet i przez cały miesiąc, pod hasłem “Black November”. Można również oczekiwać, że niektóre sklepy będą podnosić ceny przed Black Friday, aby potem obniżyć je i stworzyć pozór promocji. Dlatego warto być czujnym i sprawdzać historię cen produktów, które nas interesują, aby nie dać się nabrać na fałszywe oferty.

Jednak Black Friday 2023 może być również inny niż poprzednie, ze względu na wprowadzenie nowych przepisów unijnych, które mają na celu ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami cenowymi. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje dyrektywa Omnibus, która zobowiązuje sprzedawców do informowania o najniższej cenie produktu na 30 dni przed wprowadzoną obniżką. Dzięki temu klienci będą mogli łatwiej porównywać ceny i oceniać, czy dana promocja jest atrakcyjna, czy nie. Dyrektywa Omnibus ma również na celu zapobieganie stosowaniu mylących lub wprowadzających w błąd oznaczeń cenowych, takich jak “ostatnia szansa” czy „najniższa cena”. Sprzedawcy, którzy nie będą przestrzegać tych zasad, będą narażeni na kary finansowe lub administracyjne.

Można więc liczyć na to, że Black Friday 2023 będzie bardziej przejrzysty i uczciwy dla konsumentów, dzięki nowym regulacjom unijnym. Jednak nadal warto być ostrożnym i dokładnie sprawdzać ceny produktów, które chcemy kupić, korzystając z internetowych porównywarek i monitorując historię cen. Tylko w ten sposób można upewnić się, że kupujemy w najlepszej możliwej cenie i nie przepłacamy za produkty, które są podobnie lub nawet taniej dostępne w innym czasie.

Źródła

  • myotym.pl
  • businessinsider.com.pl
  • finanse.wp.pl
  • szpiegomat.pl
  • interaktywnie.com
Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: