Darmowe skrypty e-commerce

Darmowe skrypty e-commerce
Darmowe skrypty e-commerce

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność w branży e-commerce, powinni skoncentrować się na wybraniu odpowiedniej platformy sprzedażowej. Dobrze dopasowany system to taki, którego funkcjonalność odpowiada potrzebom e-sklepu. Na rynku dostępne są różnorodne skrypty komercyjne lub typu open source do zarządzania treścią (CMS). Darmowe systemy są opłacalne finansowo dla stawiających pierwsze kroki w branży.

Czym są skrypty open source?

Skrypty open source to oprogramowania, których kod źródłowy jest otwarty. To oznacza, że niemal każdy może z niego skorzystać, by wykreować własne rozwiązanie. Nad takimi skryptami najczęściej pracują większe społeczności, których zadaniem jest rozwijanie oprogramowania w różnych obszarach, między innymi w zakresie bezpieczeństwa. Tworzone są również rozszerzenia – moduły czy widgety, które pozwalają nieustająco poprawiać funkcjonalność otwartych platform. Największą korzyścią dla użytkowników jest brak opłaty za system. Biorąc pod uwagę fakt, że początkowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej mogą okazać się wysokie, darmowe skrypty to finansowo bardzo opłacalne rozwiązanie.

Jakie są wady i zalety darmowych skryptów e-commerce?

Większość systemów do zarządzania treścią open source wyróżnia brak opłat licencyjnych. Warto jednak dokładnie przeczytać regulamin lub umowę, ponieważ niektóre platformy mogą pobierać opłaty z tytułu użytkowania rozwiązania. Decydując się na CMS open source, trzeba też wziąć pod uwagę wsparcie techniczne, które nie zawsze pozostaje na zadowalającym poziomie. Kolejną istotną kwestią są dodatki. Często okazuje się, że oczekiwaną funkcjonalność można osiągnąć, rozbudowując darmową wersję o liczne, płatne dodatki. Zaletą darmowych skryptów jest natomiast ich popularność, ponieważ przed wdrożeniem platformy można poczytać opinie użytkowników.

Najpopularniejsze skrypty typu open source

Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się dwa darmowe skrypty e-commerce o rozbudowanej funkcjonalności: Magento oraz PrestaShop.

Magento to darmowe narzędzie o ogromnych możliwościach rozbudowy i indywidualnego dopasowania do potrzeb sklepu. Magento potrzebuje bardzo dużych zasobów, by dobrze działać, ale po odpowiedniej konfiguracji może obsługiwać również duże platformy sprzedażowe. Skrypt umożliwia podglądanie działań użytkowników i śledzenie statystyk. Magento można również skonfigurować z Allegro.

PrestaShop jest to system wygodny w obsłudze, którego funkcjonalność można w prosty sposób modyfikować, a tym samym na bieżąco dostosowywać do oczekiwań sklepu. Ilość rozwiązań zwiększają także darmowe wtyczki, między innymi do płatności online w e-sklepie. PrestaShop ma dostępny chat online, umożliwia również tworzenie ankiet i formularzy kontaktowych, a także przypomina klientom o porzuconych koszykach. System powinien bez przeszkód działać na hostingu współdzielonym. PrestaShop, podobnie jak Magento, może współdziałać z Allegro.

Dla przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w branży e-commerce, prosty w obsłudze, darmowy skrypt może okazać się najlepszym wyborem. Ważne, by system miał dobre opinie i duże możliwości rozbudowy, ponieważ potrzeby sklepu zmieniają się wraz z jego rozwojem.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: