Płatności zbliżeniowe telefonem – jak to działa?

Płatności zbliżeniowe telefonem – jak to działa?
Płatności zbliżeniowe telefonem – jak to działa?

Postęp technologiczny sprawia, że do robienia zakupów w sklepach stacjonarnych nie potrzebujemy już portfela – jego funkcję może z powodzeniem pełnić telefon komórkowy wyposażony w NFC i dostęp do internetu. O czym należy pamiętać, płacąc smartfonem? Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat płatności zbliżeniowych oraz zasady bezpieczeństwa na zakupach.

Wygoda na zakupach

Płatności telefonem komórkowym stają się coraz bardziej powszechne. Wyskoczyłeś rano po bułki do piekarni i zapomniałeś portfela? Teraz to nie problem – wystarczy, że zbliżysz swój smartfon do terminala płatniczego i środki zostaną pobrane z Twojego konta bankowego. Transakcje telefonem komórkowym są błyskawiczne, komfortowe i coraz popularniejsze. Według statystyk zaprezentowanych w raporcie Cashless pod koniec 2018 roku do smartfonów w Polsce były podpięte ponad 2 miliony kart płatniczych. Trend ten będzie się z pewnością zwiększał – wystarczy wspomnieć, że w połowie 2019 roku w naszym kraju zarejestrowanych było ponad 41 milionów kart. Jednocześnie w drugiej połowie 2018 roku aż 40% ankietowanych korzystało z płatności mobilnych więcej niż 5 razy – jak wynika danych opublikowanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej w raporcie „Płatności cyfrowe 2018”.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Płatności zbliżeniowe smartfonem umożliwia technologia NFC, w którą jest wyposażonych większość dostępnych obecnie na rynku urządzeń mobilnych. NFC, od angielskiego near-field communication, to krótkozasięgowy standard komunikacji radiowej, który pozwala na wymianę informacji w zasięgu 20 cm. To oczywiście nie wszystko – żeby zapłacić w sklepie smartfonem, trzeba też zainstalować aplikację mobilną banku oraz włączyć Internet (z pakietu danych lub WiFi). Następnie należy odblokować telefon (ekran musi być aktywny) i przyłożyć urządzenie do terminala. Do 1 września 2019 roku wszystkie transakcje do kwoty 50 zł nie musiały być zatwierdzane kodem PIN. Obecnie potwierdzanie płatności kodem jest wymagane w przypadku co piątej operacji, a także przy transakcjach przewyższających 50 zł.

Płatności zbliżeniowe – przegląd aplikacji

Google Pay – stanowi rodzaj wirtualnego portfela, do którego klient może podpiąć wiele kart – debetowych, kredytowych, a ponadto także lojalnościowych czy podarunkowych. Aplikacja została zaprojektowana z myślą o smartfonach z systemem operacyjnym Android wyposażonych w NFC. Żeby móc zacząć korzystać z płatności zbliżeniowych Google Pay w sklepach stacjonarnych, wystarczy zainstalować aplikację ze sklepu Google Play, a następnie zarejestrować się, zalogować na konto i połączyć kartę płatniczą z aplikacją. Żeby poprawnie dodać kartę do Google Pay, należy zarejestrować lub wpisać ręcznie dane karty, a następnie zweryfikować formę płatności i wpisać kod weryfikacyjny. Żeby skorzystać z płatności zbliżeniowej telefonem, wystarczy odblokować urządzenie i przyłożyć smartfon do terminala.

Apple Pay – płatności zbliżeniowe telefonem wyposażonym w system operacyjny iOS. Można z niej korzystać nie tylko za pośrednictwem iPhone’a, ale także iPada czy urządzeń Apple Watch. Karta płatnicza powinna być dodana do wirtualnego portfela Wallet. Proces płatności wygląda podobnie jak w przypadku Google Pay – również tutaj należy przyłożyć do terminala odblokowany telefon. Transakcję należy zatwierdzić odciskiem palca lub funkcją Face ID.

Aplikacje banków – obecnie większość banków działających w Polsce udostępnia własne aplikacje mobilne, które umożliwiają płacenie zbliżeniowe telefonem. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które na co dzień korzystają tylko z jednej karty, a zatem nie potrzebują wirtualnego portfela, jakim jest Google Pay czy Apple Pay.

Płatność zbliżeniowa bez NFC, czyli jak działa BLIK?

Osoby, których smartfony nie obsługują technologii NFC, mogą skorzystać z płatności BLIK-iem. Usługa ta jest dostępna w wybranych sklepach, dlatego wcześniej należy upewnić się, że dany punkt obsługuje płatność BLIK. Przed dokonaniem transakcji należy poinformować sprzedawcę o chęci zapłacenia przez BLIK, a następnie pobrać za pomocą telefonu jednorazowy, 6-cyfrowy kod, wpisać go do terminala płatniczego i potwierdzić zielonym przyciskiem. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie transakcji w aplikacji banku.

Bezpieczna płatność smartfonem

Zbliżeniowa płatność telefonem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak wymaga ostrożności i zachowania zasad bezpieczeństwa, jak zresztą wszystko, co wiąże się z bankowością elektroniczną. Żeby uniknąć utraty środków z konta bankowego, warto pamiętać o tym, żeby pobierać aplikacje mobilne tylko z zaufanych źródeł, np. sklepu Google Play czy App Store. Jeśli akurat nie dokonujemy płatności, wyłączmy moduł NFC. Kod BLIK wpisujmy do terminala samodzielnie. W przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu wyposażonego w aplikacje do płatności zbliżeniowych natychmiast poinformujmy o tym bank i zablokujmy usługę.

Twórcy aplikacji mobilnych dbają o bezpieczeństwo klientów i tworzą rozwiązania, które skutecznie chronią przed utratą środków. Jednym z nich jest tokenizacja numeru karty płatniczej – jej dane zostają zaszyfrowane, dzięki czemu sprzedawcy ich nie widzą. Transakcje są także zatwierdzane kodem, odciskiem palca czy technologią rozpoznawania twarzy, co pozwala zminimalizować ryzyko posłużenia się naszym urządzeniem przez osoby do tego nieuprawnione.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: