Czym są płatności natychmiastowe?

Czym są płatności natychmiastowe?
Czym są płatności natychmiastowe?

Tradycyjne metody dokonywania płatności pasują do miejsc, które mają w sobie klimat dawnych lat. Na osiedlowym bazarku, giełdzie staroci czy przy samochodzie pełnym świeżych warzyw i owoców nikt nie pyta o możliwość płacenia kartą czy telefonem. Może dlatego w takich miejscach można najczęściej spotkać osoby w jesieni życia, a więcej młodych widuje się na modnych, organizowanych w nowoczesnym stylu w całej Polsce festiwalach. Aby nadążyć za trendami, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza technologicznego, dlatego jednym z popularnych rozwiązań, stosowanym w e-zakupach, są internetowe płatności natychmiastowe.

Współczesny konsument

Według raportu firmy Google dotyczącego mikromomentów statystyczny internauta jest niecierpliwy – w pośpiechu dokonuje zakupów na telefonie, świadomy – korzysta z około 10 źródeł, zanim nasyci swój głód informacyjny i uzależniony jest od swojego smartfona – sprawdza go 150 razy dziennie. Ten opis pasuje do prawie 24 milionów Polaków. Standard oferowany przez sektor e-commerce w Polsce musi odpowiadać preferencjom i oczekiwaniom e-konsumentów. Do bardzo ważnych czynników, które mają wpływ na decyzje zakupowe, należą mikromomenty, czyli chwile, w których konsument, mając sprecyzowane intencje, poszukuje określonych informacji. Kluczowy jest dla niego czas i efektywność. Jeśli chce coś kupić, oczekuje, że szybko znajdzie pożądany towar i będzie mógł zakończyć transakcję.

Przelewy internetowe

Sposób wykonywania tradycyjnych przelewów internetowych nie pasuje do stylu życia współczesnych konsumentów. Po zakończeniu zakupów, na podany dla danego konta adres e-mail, jest wysyłana wiadomość z danymi do przelewu. By można było zakończyć transakcję, należy zalogować się do aplikacji bankowej i ręcznie uzupełnić dane w formularzu płatności. Jest to zadanie pracochłonne, przy którym łatwo o pomyłkę. Co więcej, przelewy tradycyjne wydłużają czas realizacji transakcji, ponieważ musi minąć od 1 do 3 dni, by płatność została zaksięgowana, a towar wysłany. Banki opracowały zatem systemy szybkich płatności, by spełnić oczekiwania konsumentów.

Szybkie płatności on-line

Płatności on-line są realizowane w Polsce za pośrednictwem różnych serwisów. Po przejściu do kasy w sklepie internetowym można wybrać ikonę konkretnego banku i po zalogowaniu na konto szybko i bezpiecznie wykonać przelew. By cały proces przebiegał jeszcze szybciej, można skorzystać ze specjalnych aplikacji, które wymagają jedynie podania generowanego automatycznie jednorazowego kodu. Atutem natychmiastowych płatności są:

  • bezpieczeństwo – banki bardzo dbają o najwyższy poziom zabezpieczeń,
  • szybkość – zapłacenie za zakupy zajmuje kilkanaście sekund,
  • prosta obsługa – transakcja przebiega automatycznie, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją,
  • wygoda – można płacić za towar w dowolnym miejscu i czasie,
  • skrócony czas realizacji transakcji – większość sprzedających uruchamia wysyłkę po otrzymaniu potwierdzenia od serwisu o wpłynięciu środków na specjalne subkonto,
  • brak błędów – ryzyko wystąpienia pomyłki jest praktycznie zerowe, wszystko generuje się automatycznie,
  • działanie na urządzeniach mobilnych.

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej Polaków korzysta ze smartfonów oraz z Internetu mobilnego, dobrze zaprojektowany system płatności pozwala mi na robienie zakupów w każdym miejscu na świecie i w dowolnym czasie.

Wyprawę na bazar czy giełdę można potraktować jako nowe doświadczenie, a nawet przygodę i zabrać ze sobą gotówkę wymaganą do płatności. W codziennym życiu, gdy trzeba działać bardzo szybko i być dobrym organizatorem, świetnie sprawdzają się zakupy on-line i dostosowane do nich natychmiastowe płatności.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: