Tradycyjny przelew bankowy. Czy ma jeszcze rację bytu?

Tradycyjny przelew bankowy. Czy ma jeszcze rację bytu?
Tradycyjny przelew bankowy. Czy ma jeszcze rację bytu?

Chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, sklepy internetowe coraz częściej udostępniają nowoczesne metody płatności: szybkie przelewy online, płatności kartą czy typu BLIK. Wciąż jednak tradycyjny przelew bankowy pozostaje jedną z najbardziej popularnych form zapłaty za zakupione towary. Czy już wkrótce odejdzie do lamusa?

Dlaczego wybieramy tradycyjny przelew bankowy?

Tradycyjne przelewy bankowe, choć stopniowo wypierane przez szybkie płatności internetowe, wciąż wybierane są przez wielu klientów sklepów internetowych. Wynika to z kilku czynników, m.in. z obawy o bezpieczeństwo transakcji podczas dokonywania szybkiej płatności online. Choć ręczne wypełnienie danych do przelewu jest czasochłonne, klienci mają większe poczucie kontroli procesu płatności, a co za tym idzie – poczucie bezpieczeństwa. Wpływa na nie również fakt, że płacąc tradycyjnym przelewem, omija się pośrednika, jakim jest system płatności online. Kolejnym powodem, dla którego Polacy decydują się dokonywać płatności w formie tradycyjnego przelewu, jest… przyzwyczajenie. Odgrywa ono szczególną rolę w przypadku osób starszych, które niechętnie witają elektroniczne nowinki i preferują obrót gotówką.

Tradycja versus nowoczesność

Dlaczego rezygnujemy z przelewów tradycyjnych na rzecz tych szybkich, dokonywanych online? Przede wszystkim ze względu na czas – zależy nam na jak najszybszej realizacji zamówienia. Kolejnym czynnikiem, przemawiającym na korzyść szybkich płatności jest wygoda i bezpieczeństwo – nie musimy ręcznie wypisywać formularzy i nie ryzykujemy przypadkowej omyłki. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów, dokonywanych np. na poczcie, te internetowe zwykle są bezpłatne i nic nie kosztują. Nie wymagają od nas żadnego wysiłku – nie musimy udawać się na pocztę, a za zakupione produkty można zapłacić w dowolnym miejscu i czasie. Jedynym, czego potrzebujemy, jest urządzenie z dostępem do Internetu.

Szybkie płatności online to korzystne rozwiązanie również z punktu widzenia sprzedawcy, który otrzymuje środki zwykle tuż po złożeniu zamówienia. Nie musi czekać na ich zaksięgowanie, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych przelewów, dzięki czemu może od razu rozpocząć realizację zamówienia.

Płatności w przyszłości

Z całą pewnością nowoczesne systemy płatności będą się rozwijać, a proces zapłaty za zakupy będzie jeszcze prostszy i szybszy niż obecnie. Już dziś, płacąc np. BLIK-iem, finalizujemy transakcję w zaledwie kilkanaście sekund! Wystarczy, że w aplikacji banku w naszym telefonie wygenerujemy kod, który przepiszemy w formularzu zapłaty na stronie systemu płatności. Następnie potwierdzamy płatność kodem PIN i gotowe! Z czasem ten proces będzie jeszcze prostszy i wygodniejszy, co skutecznie skłaniać nas będzie do rezygnacji z tradycyjnego przelewu na rzecz tego internetowego. Do nowoczesnych metod płatności coraz częściej przekonują się również osoby dojrzałe. Dla młodych zaś, którzy dopiero zaczynają korzystać z internetowych zakupów, błyskawiczne i łatwe przelewy online szybko stają się codziennością.

Tradycyjny przelew bankowy. Czy ma jeszcze rację bytu?
Tradycyjny przelew bankowy. Czy ma jeszcze rację bytu?
Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: