Jak bezpiecznie płacić kartą w internecie?

Jak bezpiecznie płacić kartą w internecie?
Jak bezpiecznie płacić kartą w internecie?

Internet daje nieograniczone możliwości, a zakupy bez wychodzenia z domu kuszą wielu klientów. Cyberprzestępcy jednak nie próżnują, a na nieostrożnych internautów czyha wiele zagrożeń, które mogą skutkować utratą środków z konta bankowego. Jak bezpiecznie płacić kartą podczas transakcji w sklepach internetowych? Poznajmy zasady, których należy przestrzegać, decydując się na dokonywanie płatności on-line.

Płacenie za zakupy kartą debetową lub kredytową jest popularne nie tylko podczas transakcji w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych. Klienci chwalą to rozwiązanie, ponieważ pozwala oszczędzić czas, zapewnia natychmiastowe zaksięgowanie środków na koncie, a także gwarantuje zabezpieczenia pozwalające na zwrot pieniędzy w określonych sytuacjach (np. kiedy zamówiony towar nie zostanie dostarczony). Jak płacić kartą podczas zakupów przez internet?

Jakie karty można wykorzystać podczas płatności on-line?

Klienci sklepów internetowych mają do wyboru różne formy płatności on-line – serwisy oferujące szybkie przelewy, tradycyjne płatności za pośrednictwem strony internetowej banku, płatności mobilne oraz przelewy kartą. Ostatnia forma staje się coraz bardziej popularna. Internauci, płacąc za swoje zakupy, mogą korzystać z różnego rodzaju kart płatniczych:

  • debetowych – służących do płacenia środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym, bez możliwości korzystania z debetu, czyli ujemnego salda na koncie;
  • kredytowych – służących do płacenia środkami przyznanymi przez bank;
  • przedpłaconych (pre-paid) – niepowiązanych z kontem bankowym, służących do płacenia środkami doładowanymi, np. przez właściciela karty.

Jak płacić kartą za zakupy on-line – krok po kroku

Procedura jest bardzo prosta i dlatego coraz więcej osób przekonuje się do płacenia kartą w sklepach internetowych. Po przejściu do ekranu płatności wystarczy wybrać posiadany przez nas rodzaj karty (VISA lub Master Card), a następnie podać dane karty, takie jak:

  • numer z awersu karty (16-cyfrowy)
  • datę ważności karty,
  • kod zabezpieczający CCW2 z rewersu karty – trzycyfrowy, pod paskiem magnetycznym,
  • imię i nazwisko,
  • adres właściciela karty.

Po uzupełnieniu informacji należy poczekać na potwierdzenie płatności ze strony banku. Najczęściej przybiera ono formę kodu SMS lub wymaga autoryzacji w aplikacji mobilnej. Dane o karcie można zapisać – wtedy przy kolejnej transakcji w danym sklepie internetowym nie trzeba już podawać od nowa wszystkich informacji – zostaną one automatycznie uzupełnione.

Przeczytaj też: do czego służą płatności online?

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas płatności on-line

Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad zwiększy bezpieczeństwo podczas płacenia kartą w internecie i pozwoli nam uniknąć wielu problemów. Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek – unikajmy płacenia kartą w sklepach, których wiarygodność budzi nasze wątpliwości, np. ceny są zaskakująco niskie, a na stronie nie ma żadnych danych kontaktowych, ani informacji o firmie. Najlepiej korzystać z oferty zaufanych i cieszących się renomą serwisów, które posiadają pozytywne oceny na portalach z opiniami.

Warto również sprawdzić, czy strona korzysta z szyfrowanego połączenia (certyfikatu SSL). Informuje nas o tym charakterystyczna, zielona kłódka umieszczona w pasku adresu, a także sam adres rozpoczynający się od „https”, a nie „http”. Jeśli nie ufamy danemu sklepowi, nie decydujmy się na zapisanie danych naszej karty płatniczej. Nie udostępniajmy też nikomu samej karty ani jej numerów – warto zadbać o to, żeby była przechowywana w bezpiecznym miejscu.

Cyberprzestępcy stosują wiele metod, dzięki którym wyłudzają dane kart płatniczych. Jedną z nich jest tworzenie fałszywych stron do szybkich płatności on-line, które do złudzenia przypominają rzeczywiste serwisy. Jeśli chcemy chronić środki znajdujące się na naszym koncie, zawsze sprawdzajmy autentyczność witryny i w razie wątpliwości pod żadnym pozorem nie podawajmy numerów karty oraz kodu zabezpieczającego.

Warto także ustawić na karcie limit dzienny, który uniemożliwi przestępcom ściągnięcie z konta kwot wyższych niż ustalona, np. 500 zł. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty należy powiadomić o tym fakcie bank, który zastosuje blokadę.

Co podnosi bezpieczeństwo podczas płacenia kartą w internecie?

Banki starają się chronić klientów przed niebezpieczeństwami, które czyhają na nich podczas zakupów on-line. Jednym z zabezpieczeń jest opcja chargeback, która pozwala na zwrot środków, np. kiedy zakupiony towar nie dotrze do klienta lub ten skorzysta z prawa do odesłania produktu w ciągu 14 dni. Chargeback, nazywany również obciążeniem zwrotnym, to usługa możliwa jedynie podczas płatności kartą – nie występuje przy tradycyjnych przelewach czy korzystaniu z serwisów błyskawicznych płatności. Dodatkową ochronę gwarantuje również usługa 3D-Secure, dzięki której operacje on-line są zatwierdzane hasłem SMS lub jednorazowym tokenem, które pozwalają na zidentyfikowanie właściciela karty.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: