Bezpieczeństwo płatności internetowych i certyfikaty SSL

Bezpieczeństwo płatności internetowych i certyfikaty SSL
Bezpieczeństwo płatności internetowych i certyfikaty SSL

Polscy internauci mają bardzo dobrą opinię o zakupach on-line. Doceniają fakt, że zajmują one mało czasu, są nieskomplikowane, wygodne i tańsze od tych, które robi się w sklepach stacjonarnych. Wciąż jednak, jak wynika z raportu Gemius o polskim E-commerce z 2018 roku, 44% użytkowników sieci nie chce kupować przez Internet, a 25% z nich ma obawy związane z bezpieczeństwem płatności on-line. Jak wyglądają zabezpieczenia transakcji internetowych w praktyce i czym są certyfikaty SSL?

Regulacje prawne i międzynarodowe certyfikaty

Obecnie płatności w e-sklepach są realizowane przez specjalne serwisy, które pośredniczą pomiędzy klientem a sprzedawcą internetowym. By mogły świadczyć swoje usługi, muszą spełnić rygorystyczne standardy w zakresie bezpieczeństwa transakcji. Wszystkie podmioty są również zobowiązane do przestrzegania specjalnych regulacji prawnych w zakresie ochrony, do których należą między innymi PSD, PSD2 (Payment Services Directive), czyli dyrektywy Parlamentu Europejskiego oraz polska ustawa o usługach płatniczych. Nad tym, by realizowane przelewy internetowe były bezpieczne, czuwają także organizacje płatnicze – przede wszystkim Visa i MasterCard, które opracowały światowe standardy (PCI DSS) zabezpieczeń dla płatności kartą. By zagwarantować bezpieczne płatności i połączenia internetowe na całym świecie, powstały również certyfikaty SSL.

Certyfikaty SSL

To najbardziej podstawowe, a jednocześnie najważniejsze zabezpieczenie we współczesnym cyber świecie. Certyfikaty SSL są narzędziem stworzonym do ochrony witryn internetowych, stosowanym także do zapewnienia poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Secure Socket Layer od 1994 roku służą do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych i poświadczenia wiarygodności domeny. Mają zastosowanie w całym sektorze e-commerce, w tym w sklepach internetowych, serwisach aukcyjnych oraz bankach i instytucjach finansowych, na stronach internetowych administracji publicznej i wielu innych. Jak użytkownik ma rozpoznać, że odwiedzana przez niego strona jest bezpieczna? W adresie witryny w wyrazie „http” pojawi się s, będzie więc „https” oraz symbol kłódki – na niektórych stronach może ona mieć również zielony kolor. Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo płatności internetowych?

Dobre praktyki stosowane przez użytkowników

W 2018 roku już tylko 27% respondentów badania Gemius oceniło zakupy on-line jako zdecydowanie ryzykowne. Odsetek ten będzie spadał, ponieważ rośnie świadomość użytkowników sieci oraz ich wiedza na temat zabezpieczeń. Z drugiej jednak strony podczas kupowania w e-sklepie klienci powinni zachować zdrowy rozsądek i stosować dobre praktyki, które znacząco wpłyną na bezpieczeństwo zakupów. Po pierwsze dobrze jest kupować w Internecie na godnej zaufania platformie sprzedażowej lub u sprawdzonego sprzedawcy, który ma wdrożony system płatności on-line. Strona, na której należy podać login i hasło do konta lub wpisać kod z aplikacji, musi być zabezpieczona certyfikatem SSL. Co więcej, przelewy online dobrze wykonywać, mając połączenie z zaufaną siecią – korzystanie w tym celu z hotspota może zostać obarczone ryzykiem.

Współczesne transakcje internetowe są dobrze zabezpieczone dzięki regulacjom prawnym, najwyższym standardom i certyfikatom – między innymi znanym na całym świecie SSL. Mimo to, e-konsumenci również powinni dbać o swoje bezpieczeństwo i wdrożyć dobre praktyki podczas robienia zakupów w Internecie.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: