5 powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę ratalną

5 powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę ratalną
5 powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę ratalną

Często zaciągnięcie pożyczki to jedyny sposób, by uporządkować swoją sytuację finansową lub kupić najpotrzebniejsze w danej chwili artykuły. Polacy chętnie korzystają z dodatkowej gotówki, ale – jak wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor – ponad 2,5 miliona pożyczkobiorców nie reguluje swoich zobowiązań kredytowych i rachunków w terminie. Zaległości płatnicze to jeden z czynników, który sprawia, że kolejna pożyczka ratalna nie zostanie przyznana. Jakie są inne powody odrzucenia przez banku wniosku o ekstra gotówkę?

Brak zdolności kredytowej

Bank pożycza pieniądze klientowi, więc najbardziej interesuje go, czy może liczyć na ich regularny zwrot zgodnie z postanowieniami umowy. Dlatego sprawdza możliwości finansowe klienta, jego wiek, wykształcenie, zatrudnienie, wysokość dochodów oraz wydatków. Analityk finansowy chce przekonać się, czy po opłaceniu raty, dłużnikowi zostaną pieniądze na życie. Czy praca, która została wskazana we wniosku, jako źródło dochodów, jest stabilna, czy to zajęcie tylko do momentu aż pożyczka ratalna nie zasili konta. Na co jeszcze zwraca uwagę instytucja finansowa?

Historia kredytowa klienta, wpisy do BIK i KRD

Przedstawiciel banku sprawdza klienta w bazie Biura Informacji Kredytowej oraz w Krajowym Rejestrze Długów. Klient może zostać zgłoszony do ewidencji dłużników na przykład wtedy, gdy nie zostaną zapłacone wszystkie raty on-line za niewielki sprzęt AGD do domu. W takiej sytuacji rozpatrywanie wniosku zostaje zatrzymane, a pożyczkobiorca ma czas na wyjaśnienie. Dlatego przeszłość kredytową warto zweryfikować przed ubieganiem się o pożyczkę. Dobrą strategią jest również podawanie w banku jedynie prawdziwych informacji.

Podawanie błędnych danych podczas ubiegania się o pożyczkę

Klienci boją się, że bank odmówi im pożyczki, dlatego często ubarwiają swoją historię zawodową i zawyżają dochody, by wypaść bardziej przekonująco. Jest to jednak mało opłacalne rozwiązanie. Wystarczy, że przedstawiciel instytucji finansowej skontaktuje się z pracodawcą potencjalnego pożyczkobiorcy, a prawda szybko wyjdzie na jaw. Kolejną istotną kwestią jest dostosowanie własnych oczekiwań do możliwości finansowych.

Za wysoka kwota we wniosku pożyczkowym

Pożyczka ratalna jest najczęściej brana w określonym celu. Warto jednak zastanowić się nad wysokością kwoty, jaka zostanie zapisana na wniosku. Niejednokrotnie marzenia klienta są bardzo duże, a możliwości finansowe – z racji zajmowanego stanowiska i zarobków – niewielkie. Należy wypośrodkować wysokość kwoty, by bank miał pewność, że comiesięczna spłata raty będzie możliwa. Ubiegając się o pożyczkę, trzeba przede wszystkim prawidłowo wypełnić wniosek. W przeciwnym razie bank może go odrzucić.

Błędnie wypełniony wniosek

Wszystkie dane umieszczone na dokumencie muszą być prawidłowe. Dlatego warto wypełniać wniosek w ciszy i spokoju, spisując niezbędne informacje z dowodu osobistego i prawa jazdy. Można również poprosić o pomoc pracownika banku, jeśli uzupełnienie formularza sprawia trudność. Po złożeniu wniosku pozostaje czekać. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu warto wybierać szybkie przelewy do płacenia comiesięcznej raty, by środki zawsze docierały na czas.

Klienci banków chętnie ubiegają się o dodatkową gotówkę, którą mogą przeznaczyć na dowolny cel. W przypadku odrzucenia wniosku, warto spotkać się z doradcą i zapytać o powód. Jeśli pieniądze są niezbędne, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: