Wszystko, co powinieneś wiedzieć o portfelu elektronicznym?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o portfelu elektronicznym?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o portfelu elektronicznym?

Wirtualny portfel coraz częściej wypiera tradycyjne portmonetki – zastępuje je podczas płacenia za towary i usługi zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i on-line. Czym tak właściwie jest portfel elektroniczny i w jaki sposób może nam ułatwić życie? Jak z niego korzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dynamiczny rozwój handlu internetowego wymusił pojawienie się na rynku nowych form płatności oraz rozwiązań, które pozwalałyby skupiać w sobie wiele kart płatniczych, kredytowych czy lojalnościowych. Powszechny dostęp do internetu oraz smartfonów spowodował również, że pojawiły się aplikacje, które umożliwiają kupowanie biletów komunikacji miejskiej, opłacanie parkingu czy przejazdu autostradą z poziomu komórki. Nowoczesne portfele elektroniczne zdecydowanie ułatwiają życie. Czy mają szansę całkowicie zastąpić te tradycyjne?

Czym jest portfel elektroniczny?

Portfel elektroniczny (wirtualny portfel, portfel cyfrowy, e-wallet, e-portfel) to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej portmonetki, który umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych. Wirtualny portfel pozwala na:

  • wpłacanie środków,
  • podłączenie wielu kart płatniczych, kredytowych, a nawet lojalnościowych i płacenie nimi za zakupy,
  • przesyłanie pieniędzy pomiędzy różnymi portfelami elektronicznymi.

Niektóre portfele elektroniczne można również doładowywać (na zasadzie karty przedpłaconej), jednak nie wszystkie narzędzia to umożliwiają. Na rynku istnieje obecnie wiele e-portmonetek, a do tych najpopularniejszych należą:

  • PayPal,
  • Masterpass,
  • Google Pay,
  • Apple Pay,
  • Visa Checkout.

PayPal można zasilać środkami z rachunku bankowego powiązanego z kontem lub za pomocą błyskawicznych doładowań Trustly. Dokonywanie płatności on-line za pomocą e-portfela jest bardzo proste – wystarczy wybrać w sklepie internetowym ikonkę PayPal, zalogować się i zatwierdzić operację. Za pomocą portfela elektronicznego można również przesyłać pieniądze innym posiadaczom PayPal – przelewy odbywają się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że środki księgują się od razu po zatwierdzeniu transakcji. Pieniądze możemy wysłać nie tylko użytkownikowi PayPal, ale także osobie, która jeszcze nie korzysta z e-portfela – wystarczy podać adres e-mail, a odbiorca otrzyma wiadomość z prośbą o założenie konta.

Masterpass to portfel elektroniczny zaprojektowany przez Mastercard. Możemy do niego dodać wiele kart płatniczych i korzystać z wygodnych przelewów internetowych. Obecnie korzystanie z usług Masterpass umożliwia jedynie kilka polskich banków (m.in. Pekao SA czy Idea Bank). Wirtualna portmonetka pozwala na płacenie w wielu sklepach internetowych, np. z elektroniką czy sprzętem sportowym.

Google Pay to e-portfel dostępny dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android. Można do niego podpiąć karty płatnicze i kredytowe kilkunastu polskich banków, m.in. mBank, ING czy Alior Bank. Portfel elektroniczny Google pozwala na płacenie w sklepach internetowych i stacjonarnych. Żeby skorzystać z ostatniej opcji, konieczne jest włączenie trybu NFC oraz dostępu do internetu, a następnie zbliżeniowo smartfona do terminala płatniczego i zatwierdzenie operacji.

Apple Pay – portfel elektroniczny dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS – dostępny na sprzętach takich jak iPhone, iPad, MacBook czy Apple Watch. Działa podobnie jak Google Pay – również umożliwia podpięcie kart oraz dokonywanie płatności drogą on-line i w sklepach stacjonarnych.

Zalety portfeli elektronicznych

Dla wielu użytkowników e-portmonetek największą korzyścią jest możliwość błyskawicznego przesyłania środków. Nie jest się przy tym uzależnionym od księgowań operacji w bankach, przez które przelewy często trwają 1-2 dni robocze. Portfel elektroniczny gwarantuje wygodne i szybkie płacenie przez internet za towary i usługi – użytkownik nie musi wpisywać danych do przelewu, uzupełniać numerów kart kredytowych i innych informacji. Jest to też rozwiązanie tańsze niż natychmiastowe przelewy oferowane przez banki.

Portfel elektroniczny ułatwia życie

Wirtualne portmonetki mają też wiele innych opcji – pozwalają np. kupować bilety komunikacji miejskiej, rezerwować miejsca w kinie czy płacić za taksówkę. Usługi tego typu oferuje między innymi aplikacja SkyCash, która działa na smartfonach z systemem operacyjnym Android i iOS. Należy ją zainstalować w telefonie, zarejestrować konto, a następnie zasilić środkami – dowolną kwotą, która umożliwi dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Aplikacja pozwala kupić m.in. bilet komunikacji miejskiej i w razie kontroli wyświetlić go na ekranie telefonu.

Czy warto korzystać z portfeli elektronicznych?

Wirtualny portfel jest dużym ułatwieniem, warto jednak wiedzieć, że ma też sporo wad. Chociaż jest to jeden z najgorszych scenariuszy – to środki zgromadzone w elektronicznej portmonetce możemy utracić, np. na skutek upadłości podmiotu, który zarządza e-portfelem. Wirtualne portmonetki, takie jak PayPal, nie podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, a zatem w razie problemów finansowych spółki klienci mogą nie odzyskać pieniędzy. W praktyce są na to małe szanse, jednak trzeba brać pod uwagę taki scenariusz.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: