Gotówka a może karta? Jak najlepiej płacić za granicą?

Gotówka a może karta? Jak najlepiej płacić za granicą?
Gotówka a może karta? Jak najlepiej płacić za granicą?

Podczas planowania zagranicznej podróży dużo czasu zajmuje podjęcie decyzji, ile pieniędzy zabrać ze sobą oraz gdzie je wymienić po najkorzystniejszym kursie. Szukając oszczędności, wiele osób decyduje się na zabranie euro lub dolarów niezależnie od miejsca wyjazdu i wymianę tych walut podczas pobytu na lokalne pieniądze. Czy płacenie gotówką to faktycznie najbardziej opłacalna metoda robienia zakupów za granicą? Może warto zabierać ze sobą również kartę?

Zalety płatności gotówką w czasie zagranicznego wyjazdu

Wybierając się za granicę, warto odpowiednio wcześniej zadbać o zapas gotówki. Najczęściej waluty drożeją tuż przed szczytem sezonu, by stanieć w zimnych miesiącach. Nie jest to jednak regułą (na kurs będą miały wpływ również różne czynniki gospodarcze, polityczne i społeczne), dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Pieniądze można wymienić fizycznie w kantorze lub przez Internet, jeśli posiada się rachunek walutowy. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z oferty kantorów przygranicznych. Wielu turystów zabiera na urlop silną walutę – na przykład euro lub dolary – i wymienia ją na pieniądze honorowane w danym państwie. To może być dobry sposób, by zaoszczędzić pieniądze, trzeba jednak śledzić kursy walut i korzystać z przelicznika.

Jakie są korzyści z płacenia gotówką w czasie podróży? Można kupować produkty wszędzie: na bazarach, od lokalnych handlarzy, w winnicach czy małych zakładach rzemieślniczych, w lokalnych sklepikach oraz u kierowców autobusów i niewielkich busów. Nie będzie problemu z obejrzeniem lokalnych atrakcji turystycznych oraz miejsc, o których wiedzą jedynie miejscowi. Co więcej, wszystkie hostele, prywatne pensjonaty oraz pokoje gościnne w domach będą stały otworem przed turystami, którzy mogą szybko i bez formalności za siebie zapłacić. Gotówka daje dużo możliwości, jednak w wielu sytuacjach karta kredytowa również może okazać się niezbędna.

Dlaczego warto zabrać w podróż kartę kredytową?

Planując podróż z wyprzedzeniem, najlepiej i najtaniej jest zarezerwować nocleg przez Internet. Wiele hoteli i apartamentów wymaga podania numeru karty kredytowej w celu dokonania preautoryzacji. Wypożyczalnie samochodów również mogą oczekiwać okazania karty, z której w razie szkody zostaną pobrane pieniądze. Karta kredytowa może przydać się do kupna przez Internet biletów niezbędnych do zwiedzania obleganych przez turystów atrakcji i zabytków – to doskonały sposób na ominięcie kolejek i czasami jedyna możliwość, by coś obejrzeć. Jakimi kartami najlepiej posługiwać się za granicą?

Płatności za granicą kartami Visa i MasterCard

Transakcje bezgotówkowe są w Polsce bardzo powszechne, dlatego zupełnie naturalne wydaje się zabranie za granicę karty używanej do płacenia w kraju. Tymczasem do kwoty towaru w obcej walucie należy doliczyć jeszcze koszty transakcji oraz opłatę za przewalutowanie. Dlaczego? Transakcja w obcej walucie zostaje najpierw przeliczona na złotówki (Visa) oraz euro lub dolary, a następnie na złotówki (MasterCard). Podstawą do przeliczenia jest kurs dnia organizacji – Visa lub MasterCard. Niejednokrotnie będzie on korzystniejszy niż przelicznik bankowy. Po zapłaceniu za granicą kartą Visa kwota zostaje zablokowana na rachunku do czasu, aż bank zaksięguje transakcję i – najczęściej – pobierze od niej prowizję (za przewalutowanie). Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku karty MasterCard, ponieważ dochodzi do podwójnego przewalutowania. Co to znaczy? Kwotę do zapłaty w obcej walucie przelicza się najpierw na walutę rozliczeniową dla karty MasterCard, czyli euro lub dolary. Następnie następuje przeliczenie na złotówki. Użytkownik karty płaci więc za przewalutowanie z np. jenów japońskich na dolary, a następnie za złotówki. Nieco tańsze jest płacenie za granicą kartami wielowalutowymi.

A może Revolut lub IgoriaCard?

Revolut to brytyjska karta walutowa, a IgoriaCard to produkt polski. Oba rozwiązania przydają się podczas płacenia za granicą. Brak prowizji oraz korzystny kurs waluty sprawiają, że karty wielowalutowe to korzystne rozwiązanie dla osób, które często podróżują.

Warto zabrać gotówkę na zagraniczny wyjazd, ponieważ można nią płacić wszędzie – począwszy od sklepów wielkopowierzchniowych, aż po lokalne bazarki. Dobrym rozwiązaniem będzie spakowanie również karty wielowalutowej, by móc skorzystać z niej, gdy podczas urlopowych szaleństw zabraknie gotówki.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: