Płatnicze innowacje – metody wygodnych i szybkich transakcji

Płatnicze innowacje – metody wygodnych i szybkich transakcji
Płatnicze innowacje – metody wygodnych i szybkich transakcji

Polacy bardzo lubią innowacje w świecie płatności. Chętnie testują nowe rozwiązania i szybko przekonują się do rozwiązań, które jeszcze kilka lat wcześniej pozostawały w strefie marzeń. Gotowe do rozwoju są również banki działające w Polsce. Sektor finansowy wykorzystuje każdą okazję, by wdrożyć nowe technologie. Jak wyglądają innowacje w obszarze płatności?

Gotówka w domu i płatności zbliżeniowe

W 2000 roku powstał mBank – pierwszy bank wirtualny w Polsce. Siedem lat później premierę miał pierwszy telefon marki Apple. W 2009 roku 64% badanych przez Warszawski Instytut Bankowości deklarowało, że chce płacić wyłącznie gotówką. Obecnie konta internetowe to standard, wielofunkcyjne telefony skutecznie wspierają codzienne życie milionów Polaków, a według Instytutu Irbis co 5. mieszkaniec kraju nad Wisłą nie nosi gotówki na zakupy.

Od niemal 20 lat świat dba o rozwój nowoczesnych technologii. Mają one ułatwiać życie i sprawiać, że robienie zakupów i opłacanie rachunków staje się wygodne. Dlatego tak dynamiczny wzrost przeżywają firmy, które zajmują się dostarczaniem systemów do obsługi płatności online – takie jak CashBill. Coraz więcej firm chce nawiązać współpracę ze stabilnym partnerem, który zaproponuje ich klientom innowacyjne płatności oraz fachową obsługę transakcji. Jeśli chodzi o zakupy stacjonarne, to Polacy uwielbiają płatności zbliżeniowe. Stanowią one 80% wszystkich transakcji realizowanych kartą. Jakie inne technologie związane z płatnościami upowszechniły się w Polsce?

Przelewy na telefon i technologia NFC

Polska aplikacja mobilna opracowana przez banki – BLIK – daje możliwość wykonania przelewu na numer telefonu. To innowacyjne i bardzo wygodne rozwiązanie. Realizacja transakcji nie wymaga znajomości numeru rachunku. Można szybko rozliczyć się ze znajomymi w restauracji czy przelać dziecku brakujące środki na bilet. Za pomocą BLIK, który jest zainstalowany w smartfonie, można wypłacić gotówkę z bankomatu. Dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie portfela ani karty płatniczej. Polska aplikacja zawiązała sojusz strategiczny z MasterCard i niedługo kodem BLIK będzie można płacić również za granicą. Rozwój technologii NFC – obecnie standard w nowych smartfonach – sprawił, że telefonem można płacić za zakupy.

Projekty VISA na rynku polskim

Ogromny potencjał w polskim rynku dostrzega VISA. Amerykańska spółka skutecznie angażuje się w wiele innowacyjnych projektów płatniczych w Polsce. Obecnie trwają prace nad popularyzacją płatności bezgotówkowych wśród przedsiębiorców z sektora MSP. VISA we współpracy z sektorem bankowym i gigantami technologicznymi skupia się również na poszukiwaniu wartości dodanej dla e-Paragonu.

Płatności zegarkami i opaskami

Wraz z pojawieniem się zegarków, które mierzą tętno, przebyte kilometry czy ilość spalanych kalorii, kwestią czasu było stworzenie inteligentnych e-urządzeń. Smartwatche mają dostęp do poczty, biblioteki muzycznej, książki telefonicznej. Można z nich dzwonić, odbierać wiadomości oraz płacić za zakupy. MasterCard już dawno wprowadziła silikonowe opaski, którymi mogą posługiwać się uczestnicy festiwali muzycznych. Działają one tak samo, jak karta prepaid (przedpłacona). Można doładować je na określoną kwotę, a później korzystać podczas zabawy. mBank poszedł o krok dalej i zaproponował swoim klientom smartband. Jest to opaska połączona z kontem osobistym, która działa tak samo, jak karta płatnicza.

Polacy lubią płacić za zakupy bezgotówkowo i wygodnie. Są również otwarci na nowe rozwiązania. Dlatego instytucje finansowe chętnie upowszechniają na polskim rynku nowoczesne metody płatności. Ostatnie 20 lat pokazało, że są zwolennikami innowacji i chętnie angażują się w ciekawe projekty oraz rozwiązania.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: