Jak włączyć płatności mobilne?

Jak włączyć płatności mobilne?
Jak włączyć płatności mobilne?

Kupowanie przez Internet to oszczędność czasu i olbrzymia wygoda. Czasami jednak warto wybrać się do sklepu stacjonarnego chociażby po to, żeby przymierzyć ubranie, powąchać perfumy czy dobrać kosmetyki do cery. Rozwój technologii mobilnych sprawia, że na zakupy można zabrać jedynie smartfon. Już 13% Polaków płaci zbliżeniowo telefonem, a 10% korzysta z płatności BLIK – jak wynika z raportu Polska.Jest.Mobi 2018 opublikowanego przez firmę Mobee Dick. By korzystać w sklepach w aplikacji, wystarczy mieć uruchomione płatności mobilne na smartfonie, takie jak BLIK, HCE, Google Pay czy Direct Carrier Billing.

Jak uruchomić BLIKa

To polska aplikacja mobilna do obsługi płatności, którą można zainstalować na smartfonie. Aktualnie BLIK jest obsługiwany przez 9 banków. Jak działają płatności BLIK? System bazuje na kodach jednorazowych, które są generowane w aplikacji mobilnej banku. Kod pozwala na uregulowanie rachunku w sklepie stacjonarnym, internetowym oraz na wypłacenie środków z bankomatu. Z płatności BLIK mogą korzystać posiadacze konta w jednym z banków: mBank, PKO Bank Polski, BZ WBK, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, Getin Bank, Orange Finanse, Raiffeisen Polbank, T-Mobile Usługi Bankowe, Credit Agricole i Bank Pekao S.A. By włączyć płatność i otrzymać 6-cyfrowy kod do płatności lub 9-cyfrowy czek do bankomatu, wystarczy pobrać aplikację mobilną banku i mieć dostęp do Internetu. Aplikacja umożliwia również wykonywanie przelewów na numer telefonu z książki adresowej. Jakie inne płatności mobilne mają do dyspozycji klienci?

Płatności zbliżeniowe w technologii HCE – włączenie

Smartfonem można płacić w taki sam sposób jak kartą zbliżeniową, wystarczy przyłożyć urządzenie do terminala. Usługę Host Cart Emulation udostępnia kilka polskich banków: Alior Bank, PKO BP (aplikacja IKO), Bank Millennium, BZ WBK, ING, eurobank, Raiffeisen Polbank, T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Pekao (aplikacja PeoPay) oraz niektóre banki spółdzielcze. Smartfon musi mieć system operacyjny Android 4.4 lub nowszy oraz uruchomiony moduł NFC, który włącza się z pozycji urządzenia. Trzeba go również odpowiednio skonfigurować – wskazać, które HCE będziemy domyślnym sposobem płatności. Niezbędna będzie aplikacja mobilna banku oraz utworzenie i włączenie za jej pośrednictwem wirtualnej karty HCE. Jeśli telefonem mają być dokonywane opłaty powyżej 50 złotych, trzeba nadać karcie odrębny numer PIN. Specjalną aplikację przygotowało dla swoich klientów również Google.

Google Pay – jak uruchomić?

To metoda płatności opracowana z myślą o klientach Google. Aplikacja działa na zasadzie wirtualnej portmonetki, do której są podpięte wybrane karty debetowe lub kredytowe. By płatności mobilne działały, wystarczy pobrać aplikację na smartfona ze strony Google. Podczas płatności należy mieć włączoną komunikację NFC. Z Google Pay mogą korzystać klienci: Alior Banku, ING Banku Śląskiego,Getin Banku, mBanku, Orange Finanse, Nest Banku, Plus Banku, BZ WBK, Citibanku (karty Mastercard), Eurobanku (tylko dla kart kredytowych), Raiffeisen Polbanku oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Płatności mobilne są również wykorzystywane do kupowania aplikacji na telefon.

Direct Carrier Billing

To metoda płatności, która polega na obciążaniu rachunku lub konta u operatora telefonii. Direct Carrier Billing jest obsługiwany przez wszystkich głównych operatorów w Polsce: Plus, Play, T-Mobile i Orange. Tę opcję płatności uruchamia się przy pierwszych zakupach w aplikacji, później kwoty są doliczane do rachunku automatycznie. Za każdym razem można potwierdzać płatność hasłem do konta. Warto wprowadzić to zabezpieczenie, jeśli do smartfona mają dostęp dzieci.

Płatności mobilne stają się coraz bardziej popularne wśród posiadaczy smartfonów. Wynika to z wygody – telefon zajmuje mniej miejsca niż portfel z dokumentami i łączy w sobie szereg przydatnych funkcji, i jak widać z powodzeniem zastępuje kartę płatniczą.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: