SMS Premium – czym jest, jak i kiedy z tego korzystać?

SMS Premium - czym jest, jak i kiedy z tego korzystać?
SMS Premium - czym jest, jak i kiedy z tego korzystać?

SMS-y Premium to usługa, wokół której przez lata narosło mnóstwo mitów. Nierzadko błędnie kojarzą się z nagłymi i niezapowiedzianymi wysokimi opłatami za różnego typu działania. Tymczasem to narzędzie, które umiejętnie wykorzystane, może bardzo usprawnić na przykład uiszczanie opłat za różnego rodzaju usługi.

Z Premium SMS mamy do czynienia bardzo często – przykładowo, biorąc udział w konkursie radiowym, uczestnicząc w loterii telewizyjnej albo korzystając z wielu innych usług informacyjnych bądź rozrywkowych (np. głosując na ulubionego uczestnika telewizyjnego show albo decydując się na regularne otrzymywanie horoskopów na każdy dzień, tydzień albo miesiąc).

Usługi te wiążą się z dodatkowymi opłatami. Mogą zostać nałożone na użytkownika po wysłaniu przez niego wiadomości tekstowych na określone numery (są to charakterystyczne numery – skrócone, łatwe do zapamiętania). Na przykład, w zamian za taką wiadomość, użytkownik dostanie specjalny kod, który błyskawicznie da mu dostęp do wybranej transmisji wideo w internecie. Jest zatem sposobem na szybkie opłacanie najróżniejszych usług.

Co ważne, nie ma tu żadnego znaczenia to, z jakim operatorem jesteśmy związani albo jaki mamy plan taryfowy. W ramach Premium SMS, dla wszystkich jest to bowiem jednakowe.

SMS Premium – jak panować nad wydatkami na te usługi?

SMS Premium to wiadomości tekstowe o podwyższonej opłacie (takie, które nie wliczają się w pakiet darmowych SMS-ów, zgodnych z umową z operatorem komórkowym). Oczywiście, w każdej chwili można z takich SMS-ów specjalnych zrezygnować. O tym, jak to zrobić (dla poszczególnych rodzajów usług premium), informuje operator danej sieci komórkowej.

Warto jednak pamiętać, że warunki każdego korzystania z usług Premium SMS, są jawne, zamieszczone w regulaminach (operatora sieci komórkowej lub współpracujących z nimi firm zewnętrznych). Rozwiązanie jest zatem proste – wystarczy czytać, na co się zgadzamy i do czego zobowiązujemy. Jak przy każdej umowie. Znajomość treści regulaminu oraz jego przestrzeganie to gwarancja braku naliczania niespodziewanych opłat.

Warto także po prostu zachować ostrożność, to znaczy nie odpowiadać na podejrzane SMS-y. Można również zwrócić się do operatora o zablokowanie niechcianych numerów.

Dla tych, którzy mimo wszystko obawiają się dodatkowych, niespodziewanych opłat, jest jeszcze jedna możliwość – limit wydatków na usługę SMS Premium. W ten sposób, nawet sporadyczne korzystanie z tego rozwiązania, nigdy nie spowoduje naliczenia większej opłaty niż ta, która została założona przez samego użytkownika. Może to być na przykład limit w wysokości 35 złotych na miesiąc (zazwyczaj jest to próg “domyślny”, czyli taki, który – o ile użytkownik nie zdecyduje inaczej – jest ustawiany, ale możliwe są także wyższe limity – na 100 złotych albo 200 złotych).

Premium SMS sposobem na szybką zapłatę i kontakt z klientem

SMS Premium to jedna z możliwości na dokonanie opłaty za wybraną usługę. Wystarczy jeden SMS, który będzie skutkował zwrotną wiadomością np. z pożądanym kodem. Daje on wówczas możliwość do szybszego skorzystania z danej usługi (na przykład do zobaczenia transmisji w Internecie) bez zbędnego oczekiwania na zaksięgowanie przelewu bankowego.

Premium SMS to również szansa na doskonały i niezwykle sprawny kontakt zarówno z nowym, jak i z już stałym klientem. Takie rozwiązanie umożliwia bowiem informowanie go na przykład o aktualnych rabatach czy o nowych usługach, z których może on skorzystać.

Do usług Premium SMS zaliczają się ponadto płatności w serwisach społecznościowych, za czaty towarzyskie, a także te w internetowych grach, czy za udział w sondach. Niejednokrotnie umożliwiają także dostęp do niedostępnych za darmo materiałów czy pełnych wersji wartościowych artykułów.

Usługi SMS Premium – jakie są ich zalety?

Usługa Premium SMS jest przede wszystkim łatwa w użyciu. Wystarczą zwykły smartfon i dosłownie chwila, by poprzez wiadomość tekstową zamówić wybraną usługę czy wziąć udział w konkursie.

Usługa Premium SMS jest ponadto powszechnie dostępna. Przy jej użyciu możemy bowiem zapłacić za wiele rzeczy, nawet za dowolną transmisję w internecie. A do jej zamówienia nie jest potrzebne nawet konto w banku czy karta (debetowa bądź kredytowa). Te transakcje odbywają się bowiem jedynie za pośrednictwem telefonu, a dodatkowe koszty mogą zostać pobrane z salda (w przypadku telefonu na kartę) albo doliczone do rachunku (czyli dodane do co miesięcznej opłaty abonamentowej).

Dla zwykłego użytkownika Premium SMS to gwarancja szybkiego dostępu do rozrywki i informacji. Dla operatora sieci komórkowej to okazja do każdorazowej prowizji za SMS-a na numer Premium. Z kolei dla nadawców takich wiadomości – to szansa na zarabianie na odpowiedziach na SMS Premium, czyli na SMS-ach zwrotnych, otrzymywanych od odbiorców.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: