Przelewy natychmiastowe – czym są? Kiedy są przydatne?

Przelewy natychmiastowe - czym są? Kiedy są przydatne?
Przelewy natychmiastowe - czym są? Kiedy są przydatne?

Coraz bardziej rozwijający się obszar bankowości, szczególnie tej mobilnej, zachęca do aktywnego korzystania z wielu możliwości, jakie nam ona daje. Zakładamy różne konta i subkonta, nierzadko w różnych bankach. Każde z takich działań zwiększa nasze oczekiwania, dotyczące nie tylko bezpieczeństwa, ale i szybkości wykonywanych operacji bankowych. Bo skoro widzimy pieniądze wirtualnie, na koncie internetowym, to chcemy mieć do nich dostęp zawsze. Najlepiej natychmiast.

Banki każdego dnia prześcigają się w serwowaniu nam nowych możliwości i udogodnień. Doskonale widać to chociażby przy wyborze na przykład konta bankowego czy lokaty. Oferty w tym zakresie potrafią się zmienić dosłownie z dnia na dzień. I tylko wytrawny „łowca” okazji jest w stanie szybko wyłapać korzystne zmiany – także te, za którymi idą na przykład dodatkowe bonusy dla klientów.

W ten sposób banki, rywalizując o każdego klienta, powodują, że wymagania wobec nich rosną w podobnym tempie. Dlatego na zakupy coraz częściej nie zabieramy już gotówki. Nie ma takiej potrzeby, bo skutecznie zastępują ją karty debetowe albo kredytowe, chętnie wydawane przez banki. Brak takich „plastikowych” pieniędzy także nie jest problemem, bo zawsze możemy zapłacić BLIKIEM albo nawet zbliżeniowo, smartfonem (przykładając podświetlony telefon do terminala płatniczego). Bez karty bez problemu skorzystamy też z bankomatu. A kiedy brakuje nam pieniędzy na koncie głównym, w kilka sekund możemy je przelać z konta oszczędnościowego albo innego subkonta (oczywiście, w tym samym banku).

Każde takie ułatwienie wzmaga nasz apetyt na szybkość, sprawność i bezpieczeństwo w bankowości. A każde, nawet drobne utrudnienie w tym obszarze, jest zwykle przez klienta negatywnie zapamiętywane. Krytykowane są zwykle nie tylko zdarzające się awarie, ale i brak możliwości natychmiastowego wybrania gotówki w obcej walucie albo konieczność oczekiwania na ważny przelew. Dlatego, w odpowiedzi na ten ostatni przypadek, popularność zyskują przelewy natychmiastowe.

Czym są przelewy natychmiastowe?

O tym, jak bardzo przydatne mogą być przelewy natychmiastowe, przeciętny klient dowiaduje się zazwyczaj w sytuacji dla niego mało komfortowej – kiedy czeka na oczekiwany przelew. Każdy bank ma bowiem wyznaczone godziny, o których gotówka „wychodzi” do klienta w konkurencyjnym banku. Problem pojawia się wówczas, gdy pieniądze są potrzebne natychmiast (na przykład po to, by uniknąć opóźnienia w spłacie kolejnej raty kredytu albo żeby jak najszybciej uregulować zaległe opłaty). Wówczas z pomocą przychodzą właśnie przelewy natychmiastowe.

Jak sama nazwa wskazuje, taki przelew jest wykonywany natychmiast. I to dosłownie. Odbiorca widzi pieniądze najpóźniej kilka sekund po tym, kiedy gotówka została do niego wysłana. Co ważne, nie ma tu ograniczeń, wynikający z dnia tygodnia czy godziny wykonania takiego przelewu. Przelewy natychmiastowe są bowiem wykonywane siedem dni w tygodniu, dwadzieścia cztery godziny na dobę, każdego dnia w roku. Można je wykonywać zarówno poprzez bankowość elektroniczną, jak i mobilną aplikację bankową.

Przelewy natychmiastowe – jak prawidłowo je wykonać?

Przelewy natychmiastowe wykonujemy niemal tak samo jak każdy inny przelew. Tym, o czym należy pamiętać, jest konieczność zaznaczenia w szczegółach transakcji chęci wykonania jej natychmiastowo (a nie w zwykłym trybie). Po zaakceptowaniu wszystkich danych, wprowadzanych przy przelewie, pieniądze w kilka sekund trafiają na konto odbiorcy.

Koszty takiej usługi różnią się w poszczególnych bankach, a często także są uzależnione od rodzaju posiadanego konta bankowego. Informacje na ten temat banki zamieszczają w swoich cennikach usług (to najczęściej tabele z informacjami o prowizjach i opłatach).

Przelewy natychmiastowe – kiedy warto z nich korzystać?

Przelewy natychmiastowe przydają się podczas transakcji pomiędzy różnymi bankami. Są niezastąpione w sytuacjach, w których muszą zostać wykonane „już”, kiedy czekanie na standardowy przelew wiązałoby się ze stratami (zarówno wizerunkowymi, jak i finansowymi).

Natychmiastowe transakcje są często wykorzystywane przez przedsiębiorców. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy termin dostarczenia przelewanej gotówki jest na przykład uzależniony od podpisanej przez nich umowy.

Po takie udogodnienie klienci sięgają również w przypadku konieczności natychmiastowego dokonania opłaty za prąd, gaz czy wodę. Towarzyszące temu opóźnienie mogłoby się bowiem wiązać z bardzo przykrymi konsekwencjami. Podobnie wygląda to w przypadku spłacania karty kredytowej (opóźnienie w tym przypadku powoduje zwykle duże odsetki, które trzeba zapłacić).

Ponadto przelewy natychmiastowe bywają odpowiedzią na potrzeby chwili, w tym na nadarzające się okazje (na przykład w związku z koniecznością wpłaty zaliczki za wymarzony samochód).

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: