SkyCash, czyli Twój wirtualny portfel

SkyCash, czyli Twój wirtualny portfel
SkyCash, czyli Twój wirtualny portfel

Za pomocą smartfona możemy obecnie nie tylko robić profesjonalne zdjęcia, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych czy inwestować na giełdzie – nowoczesne telefony z dostępem do internetu mogą również zastąpić kiosk czy parkomat i tym samym ułatwić poruszanie się w przestrzeni miejskiej, podróżowanie, a nawet zakup biletów na wydarzenia kulturalne. W tym wszystkim pomaga aplikacja SkyCash – co warto o niej wiedzieć?

Krótko o SkyCash

SkyCash to polska firma, która w 2010 roku udostępniła mobilną platformę do płacenia za bilety miejskie, przejazdy koleją czy miejsca parkingowe. Wraz z rozwojem aplikacji pojawiły się nowe możliwości, które oferuje SkyCash. Obecnie, korzystając z wirtualnego portfela, można między innymi kupić bilety na autobusy i tramwaje w 70 miastach Polski, doładować telefon komórkowy na kartę, wypłacać pieniądze z bankomatu, płacić za taksówki, przejazdy autostradą, skorzystać z ubezpieczenia turystycznego, kupić bilety do kina, gry oraz książki. Aplikacja zdecydowanie ułatwia życie – gwarantuje komfortowe i bezpieczne transakcje bez konieczności tracenia czasu w kolejkach, nerwowego wygrzebywania drobnych z portfela czy szukania otwartego kiosku w niedzielę. SkyCash jest dostępny zarówno na smartfony z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Do skorzystania z usługi potrzebny jest także dostęp do internetu (z danych komórkowych lub bezprzewodowej sieci WiFi).

SkyCash – jak to działa?

Usługa cieszy się dużą popularnością – do tej pory skorzystało z niej ponad 2,5 miliona osób. Aplikację SkyCash można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Samo ściągnięcie oprogramowania jest całkowicie bezpłatne. Żeby zacząć aktywnie korzystać z aplikacji, trzeba zarejestrować konto. Można to zrobić na dwa sposoby – za pośrednictwem strony internetowej lub z poziomu samej aplikacji. Po wybraniu przycisku „Załóż konto” należy wpisać numer telefonu, potwierdzić hasłem otrzymanym w formie SMS-a, a następnie uzupełnić dane osobowe i utworzyć numer PIN służący do zatwierdzania transakcji.

Zasada działania wirtualnego portfela jest bardzo prosta – wystarczy doładować konto odpowiednią kwotą, a następnie wybrać w menu interesującą opcję i zapłacić za nią z poziomu telefonu komórkowego. Aplikację można zasilać na kilka sposobów – poprzez:

  • tradycyjny przelew,
  • serwis szybkich płatności,
  • płatność kartą płatniczą z aplikacji SkyCash,
  • doładowanie w sklepie Żabka lub Freshmarket.

W przypadku zwykłego przelewu środki są na koncie w ciągu 1-2 dni roboczych. Zdecydowanie szybszy jest przelew za pośrednictwem serwisu szybkich płatności internetowych – SkyCash pozwala na zasilanie konta przez CashBill, a pieniądze są doładowywane w ciągu kilku minut. Warto zaznaczyć, że transakcja jest obciążona prowizją w wysokości 1,9%. Konto w SkyCash można także zasilić za pomocą dołączonej do konta karty płatniczej – środki są widoczne natychmiast po wykonaniu transakcji.

Jak kupić bilet na autobus miejski w aplikacji? Wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę – w naszym przypadku będzie to „Komunikacja miejska”, a następnie określić miasto i parametry biletu (jednorazowy, czasowy, okresowy). Zakup biletu potwierdza się przez wpisanie ustalonego wcześniej kodu PIN. Kontrola przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku tradycyjnych, papierowych biletów – wystarczy okazać kontrolerowi wyświetlony na ekranie smartfona bilet.

SkyCash – jak zachować bezpieczeństwo?

Aplikacja zdecydowanie ułatwia poruszanie się po mieście i podróżowanie po całym kraju, jednak przy jej używaniu trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Spółka tworząca SkyCash posiada licencję Agenta Rozliczeniowego przyznaną przez Narodowy Bank Polski, co oznacza, że musiała przejść szczegółową weryfikację i stosuje odpowiednie zabezpieczenia. Nie można jednak zapominać o ostrożności – oszuści nie próżnują. Przede wszystkim nie należy udostępniać osobom postronnym hasła do aplikacji ani pełnego numeru karty płatniczej czy kodu bezpieczeństwa – może to grozić nieuprawnionym dostępem do rachunku bankowego. Przy korzystaniu ze strony internetowej SkyCash warto sprawdzić, czy połączenie jest szyfrowane, czyli zabezpieczone certyfikatem SSL. Informuje o tym kłódka umieszczona w polu adresu, a także skrót „https” zamiast „http”. Firma SkyCash nie wysyła również do użytkowników aplikacji wiadomości z prośbą o podanie danych konta – tego typu e-maile można potraktować jak próbę oszustwa. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości nie należy otwierać załączników, ponieważ często zawierają one złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować urządzenie. Fałszywą wiadomość e-mail najlepiej zgłosić do biura obsługi klienta SkyCash.

Warto także zwrócić uwagę na hasła do aplikacji – najlepiej tworzyć kombinacje składające się z minimum 8 znaków – małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Haseł do aplikacji nie można przechowywać w miejscu łatwo dostępnym dla postronnych osób. Najlepiej stosować blokady ekranu smartfona, np. na PIN, odciska palca czy identyfikację twarzy – to zminimalizuje ryzyko, że ktoś obcy skorzysta z naszego konta SkyCash i wyłudzi pieniądze.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: