Wszystko o Google Pay

Wszystko o Google Pay
Wszystko o Google Pay

Od momentu pojawienia się na rynku, czyli do listopada 2016 roku, Polacy dość nieufnie podchodzili do opracowanej przez Google usługi płatności mobilnych Google Pay. Od niedawna jest ona jednak dostępna w 13 bankach i cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników telefonów z systemem Android. Oznacza to początek nowej ery płatności online – za zakupy można wygodnie płacić telefonem. Jak działa Google Pay w praktyce i czy jest to aplikacja, którą warto zainstalować na swoim smartfonie?

Płacenie Google Pay – ależ to proste!

Po pobraniu ze sklepu Google aplikacji wystarczy przeprowadzić krótki proces jej instalacji na smartfonie. Telefon powinien mieć system operacyjny nie starszy niż Android 4.4 (KitKat) oraz moduł NFC. Warto pamiętać, że Google Pay będzie wymagało ustawienia blokady ekranu w telefonie – PIN-u, odcisku palca czy wybranego symbolu. Po skonfigurowaniu aplikacji można wygodnie płacić telefonem w sklepach stacjonarnych i internetowych – również na Allegro, w restauracjach czy taksówkach. Warto zatem szukać symbolu płatności Google Pay, bowiem będzie potwierdzeniem obsługiwania płatności telefonem w danym punkcie.
By uregulować należność, nie trzeba wybudzać smartfona, wystarczy przyłożyć urządzenie do terminala i płatność do 50 złotych zostanie natychmiast zrealizowana. Potwierdzeniem transakcji jest krótka animacja, która wyświetli się na ekranie telefonu. Co z płatnościami powyżej 50 złotych? Po przyłożeniu smartfona będzie trzeba wpisać na ekranie terminala kod PIN z karty przypisanej do aplikacji.

Jak zasilana jest aplikacja Google Pay?

Do aplikacji Google Pay należy dodać kartę płatniczą – debetową lub kredytową, z której będą pobierane środki. Usługa działa na takiej samej zasadzie, jak płatność kartą, z tą różnicą, że nie trzeba mieć przy sobie dokumentu ani wyciągać go z portfela. Google doszło do słusznego wniosku, że można wyjść z domu bez dokumentów, ale telefon zawsze znajdzie się w dłoni lub kieszeni. By było możliwe płacenie Google Pay, należy mieć konto w banku, który obsługuje aplikację. Obecnie są to: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy – tylko karty MasterCard, eurobank – tylko karty kredytowe, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Plus Bank – tylko karty MasterCard, Raiffeisen Polbank, Santander Bank Polska (dawny BZ WBK), T-Mobile Usługi Bankowe oraz Orange Finanse, który po zakończeniu współpracy z mBankiem wstrzymał obsługę i sprzedaż wszystkich produktów.

Bezpieczeństwo Google Pay

Wielu użytkowników ceniących nowinki techniczne waha się przed zainstalowaniem aplikacji Google Pay, mając na względzie bezpieczeństwo. Jak Google rozwiązało tę kwestię? Najważniejsza jest tokenizacja karty, czyli zmiana jej numeru na ciąg cyfr zwany inaczej tokenem płatniczym wygenerowanym przez bank, a następnie zaszyfrowanym przez Google Pay. Dane tokenizowanej karty oraz jednorazowy kryptogram służący do ich odczytania są przekazywane przez aplikację w momencie przyłożenia smartfona do terminala.

Warto wiedzieć, że Polska – obok Wielkiej Brytanii – była drugim w Europie krajem, w którym Google wdrożyło swoją innowacyjną usługę Google Pay. Na pewno miało na to wpływ duże zainteresowanie, jakie Polacy wykazują w stosunku do nowoczesnych technologii – na przykład szybkich płatności online obsługiwanych w e-sklepach między innymi przez CashBill.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: