Czym najczęściej płacą Polacy w sklepach online?

Czym najczęściej płacą Polacy w sklepach online?
Czym najczęściej płacą Polacy w sklepach online?

Rok 2020 zdecydowanie przyczynił się do rozwoju e-commerce. W związku z pandemią koronawirusa konsumenci byli często zmuszeni do zakupów przez Internet. Wiele osób decydowało się na zamówienia online także ze względów bezpieczeństwa. Czy nowe, trudne okoliczności miały wpływ również na formę transakcji? Wyjaśniamy, czym najczęściej płacą Polacy w sklepach online!

Czym najczęściej płacą Polacy w sklepach online?

Zgodnie z raportem Izby Gospodarki Elektronicznej „Płatności cyfrowe 2020”, odsetek kupujących w Sieci zwiększył się w stosunku do poprzedniego rok aż o 15 punktów procentowych i wynosi obecnie 72 procent. Do grona e-klientów dołączyło sporo osób, które dotychczas z premedytacją unikały tej formy zakupów. Mogłoby się wydawać, że w związku z tym wzrosła popularność tradycyjnych metod regulowania należności, ale tak się nie stało.

Polacy coraz bardziej przekonują się do wygodnych płatności online. Wysyłka za pobraniem czy rozliczanie się z kurierem znalazły się dopiero na czwartym i piątym miejscu. Bezwzględnie straciły po kilka punktów procentowych, dlatego można uznać, że polskie zakupy w Sieci stają się coraz bardziej cyfrowe.

Podczas badania 47 procent uczestników przyznało się do dokonywania płatności elektronicznych. Jest to o 4 punkty więcej niż w ubiegłym roku. W ten sposób kupuje już 55 procent kobiet oraz 59 procent mężczyzn. Najwięcej zwolenników e-zakupów można znaleźć w grupie wiekowej 25-34, a także wśród mieszkańców dużych miast.

Jakie płatności online są najpopularniejsze w Polsce?

Ogromną popularnością cieszą się szybkie przelewy – opcję tę wskazało 35 procent respondentów. Pozwalają sfinalizować całą transakcję za pomocą kilku kliknięć i wzbudzają zaufanie. Jeszcze więcej osób używa BLIK-a – jeszcze niedawno było to 26 procent badanych, a obecnie, w danych branżach, wartość ta przekracza nawet 70%. Wariant ten jest jeszcze prostszy. Nadal sporo klientów wykonuje też tradycyjne przelewy online, bo aż 22 procent. W porównaniu z ubiegłym rokiem widać wyraźną zależność. O ile szybkie przelewy znów znalazły się na pierwszym miejscu, o tyle takie opcje jak płatność gotówką przy odbiorze osobistym w sklepie czy wysyłka za pobraniem wyraźnie straciły kilka punktów.

W dobie pandemii trudno się dziwić, że płatności internetowe stają się coraz powszechniejsze. Minimalizują ryzyko zakażenia, ponieważ nie wymagają kontaktu z innymi ludźmi. Wiele sklepów wprost zachęca swoich klientów do takich opcji, dodatkowo przekonując ich zniżkami czy darmową wysyłką. Z reguły większość osób, które w ciągu ostatnich miesięcy po raz pierwszy zapłaciły za zakupy w ten sposób, przekonuje się do takich rozwiązań i zaczyna częściej je wybierać.

Przedstawiciele branży e-commerce muszą wesprzeć swoich odbiorców w tych trudnych okolicznościach. Z tego względu najrozsądniej jest zapewnić im przynajmniej jeden przejrzysty, wygodny i bezpieczny sposób płatności. Z pomocą Cashbill można w najlepszy sposób wdrożyć wszystkie najpopularniejsze metody.

Sprawdź system płatności CashBill

Udostępnij: