Dlaczego warto kupować na raty?

Dlaczego warto kupować na raty?
Dlaczego warto kupować na raty?

24Jaki jest jeden z najprzyjemniejszych momentów w życiu? Kiedy otrzymuje się potężny zastrzyk gotówki i można bez wyrzutów sumienia wydać wszystko na przyjemności i spełnienie konsumpcyjnych marzeń. Jednak rzeczywistość to rzadko to samo, co wspaniałe wizje. Często okazuje się, że laptop odmawia posłuszeństwa, mikser od miesiąca strajkuje, a w starym rowerze schodzi powietrze z koła. Można w takiej sytuacji przeznaczać każdy grosz na naprawy lub kupić nowe produkty na raty. Czy rozłożenie płatności w czasie to opłacalne rozwiązanie?

Jak działa zakup na raty?

Po wejściu do sklepu i wybraniu określonego produktu, można kupić go za gotówkę lub skorzystać z opcji rozłożenia płatności w czasie, czyli rat. Większość punktów ze sprzętem AGD i RTV, meblami oraz marketów budowlanych oferuje klientom skorzystanie z usług ich partnera – banku lub firmy finansowej i wzięcie na zakupy kredytu bądź pożyczki. Na raty można kupować również w Internecie – coraz więcej platform zakupowych i e-sklepów udostępnia taką opcję swoim klientom. Jak wynika z Raportu Płatności Konsumenckich z roku 2017, przygotowanego przez Intrum Justitia, prawie 47% Polaków uważa wzięcie kredytu, pożyczki lub skorzystanie z opcji rat, by nabyć określone produkty, za zupełnie naturalną strategię postępowania. Czy zakupy na raty to naprawdę opłacalne rozwiązanie? W wielu sytuacjach tak, warto skorzystać z możliwości rozłożenia zobowiązania na kilkanaście miesięcy. Oto kilka najważniejszych korzyści kupowania na raty:

1. Nowy produkt bez czekania

Zakup na raty to przede wszystkim możliwość otrzymania wybranego produktu do ręki, bez czekania na premię, wypłatę czy na to, aż na koncie pojawią się wolne środki. W wielu sytuacjach to czas odgrywa kluczową rolę, na przykład, gdy zepsuły się pralka lub suszarka do włosów.

2. Korzystniej niż za gotówkę

Skorzystanie z rat z oprocentowaniem wynoszącym 0% to bardziej opłacalne rozwiązanie niż zakup towarów za gotówkę. Niewielka, comiesięczna rata nie będzie miała wpływu na domowy budżet, a dodatkowe, wolne pieniądze warto zostawić na rachunku, jako poduszkę finansową. Zapas można wykorzystać, gdy trzeba opłacić nieplanowaną wizytę u dentysty lub przegląd samochodu.

3. Lekarstwo na brak środków na koncie

Czasami konto bankowe świeci pustkami, a potrzeby rodziny rosną. W takiej sytuacji decyzja o zawarciu umowy zakupu na raty to możliwość natychmiastowego korzystania z wybranych artykułów. To również niewielkie, rozłożone w czasie płatności, które można regulować z comiesięcznych wpływów na rachunek.

4. Oszczędności na inny cel

Każdy ma swój styl oszczędzania, ale najczęściej najwygodniej to robić, mając zdefiniowany cel. Na konto oszczędnościowe co miesiąc trafiają pieniądze na przykład na egzotyczną podróż lub zakup działki pod lasem. Nagle jedyny telefon przestaje działać, a pod domowym czajnikiem zbiera się woda. Co robić? Czy jedynym rozwiązaniem jest sięgnięcie po oszczędności i zbieranie o kilka miesięcy dłużej, by zrealizować marzenia? Nie – istnieje jeszcze druga możliwość: raty.

O czym warto pamiętać przy zakupie na raty 0%?

Raty to bardzo opłacalne rozwiązanie, szczególnie gdy obowiązuje promocja i dostępne są kredyty z oprocentowaniem 0%. Dobrą strategią działania jest podejście do zobowiązania z zachowaniem zdrowego rozsądku. Warto przeczytać umowę w poszukiwaniu zapisów dotyczących wysokości prowizji, odsetek oraz ubezpieczenia, by zyskać pewność, że one również wynoszą 0 i do spłaty będzie tylko faktyczna kwota zakupu.

Raty umożliwiają nabywanie produktów bez konieczności wydawania gotówki. To świetnie rozwiązanie dla osób w trudnej sytuacji finansowej, oszczędzających, by spełnić swoje marzenia oraz tych, które nie chcą zerować swojego konta, by kupić nowy mikser czy odkurzacz. Warto kupować na raty, jednak przy zakupach i przed podpisaniem umowy kredytowej należy zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: