Płatności internetowe – jak zwiększyć bezpieczeństwo w czasie zakupów?

Płatności internetowe – jak zwiększyć bezpieczeństwo w czasie zakupów?
Płatności internetowe – jak zwiększyć bezpieczeństwo w czasie zakupów?

Zakupy on-line to prawdziwa gratka dla klientów – sklepy internetowe często zapewniają korzystniejsze warunki niż ich stacjonarne odpowiedniki. Atrakcyjne ceny, promocje, kody rabatowe – to wszystko może sprawiać, że zapominamy o zdrowym rozsądku. W takiej sytuacji nietrudno również paść ofiarą oszustwa. Na co szczególnie należy uważać podczas zakupów w sklepach internetowych? Jak zwiększyć bezpieczeństwo płatności on-line i zadbać o swoje pieniądze?

Proces zakupów przez internet jest dzisiaj maksymalnie uproszczony – tylko kilka kroków dzieli nas od cieszenia się wymarzonym smartfonem, nowym albumem ulubionego wykonawcy czy biletami na koncert. Zakupy on-line ułatwia możliwość skorzystania z płatności internetowych, które pozwalają na szybkie zaksięgowanie się środków na koncie sprzedawcy. Niestety, jak wszystko, co jest związane z bankowością elektroniczną, również płatności on-line są obarczone ryzykiem. Pokazujemy, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo w czasie zakupów w sieci i płacenia przez internet. Na co należy zwracać uwagę?

Certyfikat SSL to podstawa

Każdy współczesny sklep internetowy powinien zainwestować w szyfrowanie połączeń za pomocą certyfikatu SSL. Podmioty, które tego nie robią, narażają swoich klientów na wyciek poufnych informacji – numerów kart kredytowych, danych osobowych, numerów PESEL itp. Jak działa szyfrowanie połączeń? Protokół SSL to obecnie standardowe zabezpieczenie, które chroni dane przesyłane przez klientów przed przechwyceniem przez osoby nieuprawnione. Dzięki temu informacje wpisywane przez użytkowników (hasła, loginy) pozostają poufne. Protokół SSL wykorzystuje szyfrowanie kryptograficzne, które jest praktycznie niemożliwe do złamania.
O stosowaniu przez witrynę szyfrowania świadczy skrót „https” zamiast „http” oraz charakterystyczna kłódka w polu adresu – warto zwrócić na to uwagę podczas dokonywania płatności w sklepie on-line. Szyfrowanie połączeń za pomocą certyfikatu SSL przynosi korzyści nie tylko dla użytkowników, ale również samego sklepu internetowego. Witryny korzystające z tego typu zabezpieczeń są bowiem wyżej pozycjonowane w wyszukiwarkach i traktowane jako bardziej zaufane niż strony, które nie szyfrują połączeń.

Korzystaj z zaufanych systemów płatności

Płatności za zakupy w sklepach internetowych mogą być w pełni bezpieczne – wystarczy zachować odrobinę ostrożności i zdrowego rozsądku. Jeśli zależy nam na szybkiej transakcji, korzystajmy przede wszystkim ze sprawdzonych serwisów płatności on-line, np. DotPay czy PayU. Innym wiarygodnym sposobem na opłacanie zamówień w sklepach internetowych jest BLIK, czyli system dostępny w aplikacjach mobilnych wielu banków. Transakcje są potwierdzane jednorazowym kodem, który wygasa po 2 minutach. Jako dodatkowe zabezpieczenia stosowana jest biometria – odcisk palca, a także PIN lub hasło.

Jak uniknąć problemów przy płatności on-line?

Zabezpieczenia stosowane przez sklepy internetowe to nie jedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka występującego podczas płacenia za zakupy internetowe. Ważne jest także zachowanie samego klienta, który przez zwykły brak ostrożności może stracić środki zgromadzone na koncie. Podstawowa zasada, której należy przestrzegać, dokonując płatności przez internet, to korzystanie z zaufanych sieci internetowych. Płacenie za zakupy w kawiarni w centrum handlowym, które posiada ogólnodostępne WiFi, nie jest dobrym pomysłem – takie miejsca są bowiem szczególnie narażone na ataki cyberprzestępców. Trzeba też uważać na e-maile, które otrzymujemy na skrzynkę – podejrzane załączniki mogą zawierać wirusy, które po otwarciu infekują komputer i mogą wykraść poufne dane, np. loginy i hasła do bankowości elektronicznej czy numery kart kredytowych. Trzeba też pamiętać o sprawdzaniu, czy dysponujemy najnowszą wersją systemu antywirusowego na komputerze, a także o regularnym aktualizowaniu przeglądarki internetowej.

Sprawdź regulamin sklepu internetowego

Ostatnio szerokim echem odbiły się doniesienia medialne o sklepie internetowym Bestcena, który wprowadzał klientów w błąd w taki sposób, że nie sprzedawał elektroniki, a jedynie oferował wynajem sprzętu. To nie jedyny sprzedawca, który stosuje podejrzane praktyki w stosunku do klientów. Okazuje się bowiem, że niektóre podmioty działające w sektorze e-commerce w sprytny sposób kamuflują prawdziwe warunki, na jakich następuje wymiana towaru. Sklep oferuje bardzo konkurencyjne ceny, które nijak się mają do rynkowej wartości sprzętu? Podmiot jest zarejestrowany za granicą lub w ogóle nie podaje danych kontaktowych ani rejestrowych? Jeśli masz wątpliwości co do zamiarów sprzedawcy, koniecznie przeczytaj regulamin sklepu internetowego wraz ze wszystkimi odnośnikami, które się w nim znajdują. Czasem dokument widniejący na stronie sklepu nie zawiera wszystkich regulacji – niektóre zapisy są sprytnie ukryte przed klientami, np. dostępne w oddzielnym pliku PDF.

Dokonywanie płatności on-line nie jest obecnie skomplikowane. Sklepy internetowe dokładają starań, by było również bezpieczne.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: