Wpływ nowelizacji prawa na usługi SMS Premium. Czy można go odczuć?

Wpływ nowelizacji prawa na usługi SMS Premium. Czy można go odczuć?
Wpływ nowelizacji prawa na usługi SMS Premium. Czy można go odczuć?

Czy wśród obecnych na sali jest ktoś, kto nigdy nie słyszał o usługach SMS Premium? No właśnie – mamy wobec tego niemałe wątpliwości. Większość Polaków kojarzy radiowe lub telewizyjne loterie, w których jedynym sposobem na zdobycie głównej nagrody jest wysłanie SMS’a. O wielu z nich można się dowiedzieć z reklam na billboardach lub z opakowań ulubionych produktów. Za sprawą SMS Premium można wesprzeć szczytny cel podczas charytatywnych zbiórek, a także wykupić wirtualne monety w swojej ulubionej grze. Po drugiej stronie rzeki znajdują się właściciele tych usług, którzy uruchamiając je na swoich serwisach tworzą z abonentami swojego rodzaju ekosystem.

Czy to koniec usług Premium?

Niczym najlepsze powieści fantasy, SMS Premium również mają swoich dobrych i złych bohaterów. Anonimowy charakter usługi i prostota w korzystaniu z niej przyciągają raz na jakiś czas oszustów lub wyłudzaczy, którzy wykazują się nie lada sprytem w swoich niecnych działaniach, manipulując abonentów “atrakcyjnymi” konkursami lub “darmowymi” poradnikami na temat zostania miliarderem w ciągu kilku dni. Apogeum tych działań miało miejsce w ubiegłym roku, wskutek czego znowelizowano Prawo telekomunikacyjne. Jedna zmiana, jaką przyniosła nowelizacja, wpłynęła na spadek atrakcyjności usług Premium wśród ich entuzjastów. Dotyczy to zarówno właścicieli, którzy udostępniali tylko tę formę płatności swoim klientom, jak również abonentów, którzy z niej chętnie korzystali. Spowodowała ona, że od dn. 12.12.2018 r. obowiązuje limit na korzystanie z usług SMS o podwyższonej wartości. Domyślnie można wysyłać SMS’y na kwotę nie większą niż 35 zł. Domyślnie.

Choć czasami ciężko w to uwierzyć, wśród sympatyków SMS Premium naprawdę znajdują się uczciwi biznesmeni i Kowalscy, dla których wysłanie SMS jest bardziej intuicyjne i szybsze niż dokonanie przelewu w banku. Zapewne z myślą o nich – i, nie ukrywajmy, również dla dobra swoich interesów – operatorzy GSM wyszli z ciekawą propozycją. Okazuje się, że limity – w zależności od indywidualnych potrzeb abonentów – można zwiększyć. Samodzielnie. Pytanie tylko brzmi: w jaki sposób?

Limit, który można zwiększyć

Podobnie jak oferty każdego z operatorów różnią się od siebie, tak sposoby zwiększenia limitów również wyglądają zupełnie inaczej. W sieci możemy odnaleźć mnóstwo informacji na ten temat. Operatorzy publikują najważniejsze informacje na swoich oficjalnych stronach, a na branżowych forach toczą się rozmaite dyskusje oscylujące wokół limitów na korzystanie z usług SMS Premium. Znaleźliśmy również całkiem ciekawą stronę, która została poświęcona wyłącznie temu zagadnieniu i na dedykowanym landing page prezentuje instrukcje zmiany limitów dla każdego operatora GSM w Polsce. Jeśli z różnych powodów zechcesz zmienić swój limit, poniżej odsyłamy do czterech głównych polskich operatorów. Resztę natomiast znajdziesz, wchodząc na stronę zwiekszlimit.pl.

Nowelizacja nowelizacją, ale jak widać, korzystanie z ulubionych usług jak dawniej jest nadal możliwe. Jeśli jesteś właścicielem usługi SMS Premium, udostępnij ten tekst swoim znajomym z branży, aby mogli informować swoich klientów. Jeżeli jesteś abonentem, zapoznaj się z instrukcjami. Pamiętaj jednak, że trafiając na podejrzany serwis, oferujący wątpliwej jakości usługi, zawsze możesz go zgłosić w odpowiednie miejsce – czy to do UKE, UOKiK, czy do biura obsługi operatora technicznego, który świadczy dla niego usługi Premium.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: