Na co zwrócić uwagę przy wyborze płatności w e-commerce?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płatności w e-commerce?

Wybór dostawcy usług płatniczych w e-commerce jest jedną z najważniejszych decyzji dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż online. Od tego, jakie metody płatności oferujemy naszym klientom, zależy nie tylko ich satysfakcja i zaufanie, ale także nasza konkurencyjność i rentowność. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usług płatniczych w e-commerce?

Zakres i rodzaje usług płatniczych

Usługi płatnicze to nie tylko możliwość przyjmowania płatności kartami kredytowymi i debetowymi. To także przelewy online, BLIK, portfele elektroniczne, płatności mobilne, raty. Każdy z tych sposobów płatności ma swoje zalety i wady, a także odpowiada na różne potrzeby i preferencje klientów. Dlatego warto wybrać dostawcę usług płatniczych, który oferuje szeroki zakres i różnorodność metod płatności, dopasowanych do profilu naszego sklepu i oczekiwań naszej grupy docelowej.

Koszty i opłaty

Każdy dostawca usług płatniczych pobiera od nas pewne opłaty za korzystanie z jego usług. Mogą to być opłaty stałe (np. abonamenty, dzierżawy terminali) lub zmiennych (np. prowizje od transakcji, opłaty aktywacyjne). Wysokość tych opłat może się znacznie różnić w zależności od dostawcy, rodzaju usługi, waluty czy kraju docelowego. Dlatego należy dokładnie porównać oferty różnych dostawców i wybrać taką, która zapewni nam najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny.

Bezpieczeństwo i niezawodność

Płatności online niosą ze sobą pewne ryzyko, takie jak oszustwa, kradzieże danych czy awarie systemów. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać dostawcę usług płatniczych, który zapewni nam wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności. Niektóre z elementów, na które należy zwrócić uwagę to certyfikaty bezpieczeństwa (np. PCI DSS, SSL), mechanizmy antyfraudowe (np. 3D Secure, tokenizacja), szybkość i stabilność działania systemu, wsparcie techniczne i obsługa klienta czy gwarancje i ubezpieczenia.

Uprawnienia krajowej instytucji płatniczej

Krajowa instytucja płatnicza to podmiot uprawniony do świadczenia usług płatniczych na terenie Polski na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego lub wpisu do rejestru usług płatniczych. Krajowa instytucja płatnicza podlega nadzorowi KNF oraz przestrzega przepisów ustawy o usługach płatniczych. Korzystanie z usług krajowej instytucji płatniczej daje nam pewność, że nasze środki są bezpieczne i chronione przez prawo.

Dodatkowe funkcjonalności i korzyści

Oprócz podstawowych usług płatniczych, niektórzy dostawcy mogą oferować nam dodatkowe funkcjonalności i korzyści, które mogą ułatwić nam zarządzanie płatnościami i zwiększyć naszą sprzedaż. Niektóre z nich to integracja z platformami e-commerce (np. WooCommerce, PrestaShop), raporty, obsługa płatności międzynarodowych i wielowalutowych, oferty promocyjne i rabaty czy programy lojalnościowe.

Podsumowując, wybór dostawcy usług płatniczych w e-commerce jest kluczowym elementem sukcesu naszego biznesu online. Należy zatem dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania, a następnie porównać oferty różnych dostawców pod kątem zakresu i rodzajów usług, kosztów i opłat, bezpieczeństwa i niezawodności, uprawnień oraz dodatkowych funkcjonalności i korzyści. Tylko w ten sposób możemy znaleźć najlepszego partnera do obsługi naszych płatności online.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: