Jak zacząć biznes internetowy? Własny sklep internetowy krok po kroku

Jak zacząć biznes internetowy? Własny sklep internetowy krok po kroku
Jak zacząć biznes internetowy? Własny sklep internetowy krok po kroku

Dynamiczny wzrost branży e-commerce w Polsce i doskonałe wyniki, jakie osiąga na tle innych krajów europejskich, sprawia, że coraz więcej Polaków myśli o założeniu własnego sklepu internetowego. To świetny pomysł na nowoczesny biznes, który ma szansę bardzo szybko stać się rentowny. Od czego zacząć prowadzenie biznesu online?

Kto może założyć sklep internetowy?

Sklep internetowy może założyć każda osoba pełnoletnia, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Na start dobrze mieć kapitał, ale nie jest on wymagany, by zacząć prowadzić własny e-biznes. Dużo ważniejszą kwestią jest określenie, co będzie towarem w sklepie oraz kto będzie potencjalnym klientem – kto zechce kupować produkty lub usługi. Istotne jest również przygotowanie odpowiedniej strategii działania.

Pomysł, strategia, biznesplan – o co chodzi?

Prowadzenie własnego sklepu internetowego brzmi jak praca marzeń – bez szefa nad głową, bez dojazdów do biura. Jednak by e-biznes szybko zaczął przynosić dochody, trzeba odpowiednio się przygotować. Najważniejszy jest pomysł. Należy określić, co i w jaki sposób będzie sprzedawane. Czy produkty sprowadzane z zagranicy? A może przedmioty wytarzane ręcznie przez przyszłego właściciela sklepu? Gdy pomysł zostanie już opracowany, trzeba ustalić strategię. To bardzo ważny punkt, o którym zapomina wielu przyszłych przedsiębiorców. Najlepszym narzędziem, które pomaga uporządkować wstępne założenia, jest biznesplan. Jego opracowanie to cenna lekcja, która koncentruje uwagę przyszłego przedsiębiorcy na wielu obszarach – na przykład tych związanych z magazynowaniem towaru czy metodami pozyskiwania klientów. Mając gotowy biznesplan, a w nim również wstępne założenia dotyczące budżetu, można przejść do formalności.

Wymogi formalne prowadzenia działalności – trzeba je spełnić!

Właściciel legalnie działającego sklepu internetowego powinien prowadzić działalność gospodarczą – rejestrowaną lub nierejestrowaną. Ten drugi rodzaj jest dostępny dla osób, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności i których dochód nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia. Decydując się na działalność rejestrowaną – jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba: wybrać formę opodatkowania, podjąć decyzję dotyczącą rejestracji w VAT oraz dokonać zgłoszenia do ZUS. Przedsiębiorcy mają możliwość opłacać składki ZUS na preferencyjnych warunkach.

Co jest niezbędne, by założyć sklep internetowy?

Gdy zostaną spełnione wymagania formalne, można przystąpić do założenia sklepu internetowego. Potrzebny będzie komputer z dostępem do Internetu, oprogramowanie dla witryny sprzedażowej, własna domena – adres internetowy oraz hosting – dostęp do serwera. Niezbędne będą również zdjęcia produktów, ich opisy oraz regulamin sklepu. Trzeba wybrać sposoby dostawy przesyłek, przygotować się na podpisanie umowy z firmą kurierską i zaopatrzyć się w materiał do pakowania paczek. Program finansowo-księgowy pomoże w zarządzaniu dokumentami. Warto jednak skorzystać – zwłaszcza na początku prowadzenia własnego biznesu – z profesjonalnej pomocy.

Z jakich usług skorzystać na początku?

Na początku najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnej księgowej lub biura rachunkowego – ważne, by wszystko w dokumentach było dobrze prowadzone. Zlecenie przygotowania sklepu internetowego, w tym wprowadzenia produktów wraz z opisami, zewnętrznemu partnerowi to rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić czas. Agencje marketingowe zajmujące się profesjonalnym tworzeniem sklepów przygotują również elementy identyfikacji wizualnej i strategię marketingową dla wybranych produktów lub usług, a także wypozycjonują witrynę. Po uruchomieniu sklepu internetowego należy nawiązać współpracę z dostawcą oferującym wygodne płatności online, takim jak na przykład CashBill. E-klienci cenią wygodę w procesie finalizacji transakcji i szybki dostęp do ulubionych metod płatności.

Biorąc pod uwagę rozwój e-commerce w Polsce, założenie własnego sklepu internetowego to pomysł na dochodowy biznes marzeń. Warto jednak odpowiednio przygotować się do prowadzenia e-sklepu – poszukać potencjalnych klientów i skorzystać z pomocy profesjonalistów, by całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

Sprawdź system płatności CashBill

Udostępnij: