Wygodne płatności za granicą – nowa odsłona karty debetowej

Wygodne płatności za granicą – nowa odsłona karty debetowej
Wygodne płatności za granicą – nowa odsłona karty debetowej

Przed tegorocznymi wakacjami PKO Bank Polski rozpoczął działania promocyjne debetowej karty wielowalutowej. To produkt, który miał premierę rok wcześniej. Kolejna, duża kampania marketingowa organizowana w tym roku ma zachęcić Polaków do korzystania z karty w czasie zagranicznych wyjazdów. Taki sam produkt posiada w swojej ofercie również mBank. Czy płacenie kartą debetową przypisaną do konta walutowego to wygoda dla konsumenta? Czy faktycznie można na tym zaoszczędzić?

Czym jest debetowa karta wielowalutowa?

Debetowa karta wielowalutowa to standardowa karta VISA lub MasterCard, którą noszą w swoich portfelach klienci PKO Banku Polskiego. Bank w 2018 roku włączył opcję wielowalutową dla wszystkich kart wydanych do kont osobistych. W ten sposób ponad 7 milionów klientów zyskało dostęp do nowej opcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Podobne rozwiązanie proponuje swoim klientom mBank z tą różnicą, że muszą oni samodzielnie włączyć usługę wielowalutową na karcie debetowej.

Jak działa karta wielowalutowa?

Karta debetowa ze standardem wielowalutowym zachowała swoją pełną funkcjonalność. Można nią płacić zbliżeniowo oraz tradycyjnie i wypłacać gotówkę w bankomatach. Przypisanie jej do telefonu sprawi, że możliwe będzie dokonywanie płatności smartfonem. Kartą można zarządzać przez serwis internetowy banku. PKO Bank Polski pozwala na podpięcie karty do 11 kont, podobnie jak mBank. Obsługiwane są takie waluty jak: euro, funty brytyjskie, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony duńskie, norweskie oraz szwedzkie. mBank rozlicza również transakcje w forintach węgierskich, koronach czeskich, kunach chorwackich i jenach japońskich.

Jak Polacy mogą płacić za granicą?

Polacy podczas pobytu za granicą mają do wyboru kilka metod płatności. Mogą wymienić gotówkę w kantorze, zabrać kartę kredytową VISA lub MasterCard, lub płacić standardową kartą debetową przypisaną do polskiego rachunku bankowego w złotówkach. Operowanie kartą wiąże się z dodatkową opłatą za przewalutowanie, czyli wymiany złotówki na walutę obcą. W przypadku MasterCard trzeba pamiętać, że każda transakcja jest najpierw przeliczana na kurs euro, a następnie na inną walutę. Czy są mniej kosztowne metody płatności? Rozwiązaniem, które zyskało dużą popularność w ubiegłym roku, jest karta walutowa Revolut.

Korzyści debetowej karty wielowalutowej

Korzystanie z debetowej karty wielowalutowej oznacza, że na wakacje można zabrać tylko jedną kartę. Z jej pomocą można płacić za wszystkie zakupy metodami tradycyjnymi oraz zbliżeniowo, a także wypłacać gotówkę z bankomatów. Trzeba jedynie pamiętać o zasileniu w środki kont walutowych przypiętych do karty. Bank PKO BP znalazł rozwiązanie również dla zapominalskich. Jeśli na koncie walutowym zabraknie środków, cała transakcja zostanie automatycznie rozliczona z rachunku bankowego prowadzonego w polskich złotych. Klient będzie musiał ponieść koszt przewalutowania, ale bez przeszkód zapłaci za swoje zakupy.

Debetowa karta wielowalutowa ma szansę zyskać uznanie Polaków. Ten instrument płatniczy to proste w użyciu rozwiązanie, które pozwala na zachowanie większej swobody za granicą i obniżenie kosztów transakcji w obcych walutach. To również dobra alternatywa dla tradycyjnych kart kredytowych oraz karty Revolut. Rozszerzenie oferty największych banków w Polsce o debetową kartę wielowalutową może zmienić oblicze płatności dokonywanych przez Polaków za granicą.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: