Płatności BLIK – jak działają i co to jest?

Płatności BLIK - jak działają i co to jest?
Płatności BLIK - jak działają i co to jest?

BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych. Umożliwia on użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach czy punktach usługowych, wypłacanie gotówki w bankomatach, a także dokonywanie płatności w internecie. To niezwykle przyszłościowa usługa, której popularność wciąż rośnie. Obecnie aplikacja powiązana jest z kilkoma bankami, nie mniej jednak coraz więcej instytucji zapowiada przyłączenie się do projektu.

BLIK został stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności, co było odpowiedzią na inicjatywę kilku banków. Aplikacja została oficjalnie udostępniona Klientom na początku lutego 2015 roku. Obecnie BLIK bije rekordy. Przez miniony rok podwoił liczbę swoich użytkowników. W tym czasie Polacy zrealizowali prawie 12 mln transakcji, z czego ponad 70% (8,5 mln) stanowiły płatności internetowe. To rewolucja, na którą składa się wiele czynników. Sprawdź, dlaczego BLIK podbija serca Polaków.

Jak to działa, czyli jak płacić BLIKiem?

Z systemu BLIK mogą korzystać tylko klienci bankowości mobilnej co najmniej jednego z banków uczestniczących w systemie. Transakcja w systemie jest realizowana między klientem posiadającym aktywną aplikację mobilną wydaną przez bank, a stroną przyjmującą płatność – może to być sklep, kasa biletowa czy dowolny punkt usługowy. Działanie metody opiera się na generowanych w telefonie jednorazowych kodach. Aby móc z nich korzystać, należy mieć zainstalowaną aplikację danego banku, w którym posiadamy konto mobilne i z którego zamierzamy dokonać płatności.

System oferuje kilka udogodnień:

  • płatność w punktach naziemnych, m.in. w sklepach, punktach usługowych, a nawet na poczcie czy w urzędzie;
  • płatność online, m.in. w sklepach internetowych, na portalach aukcyjnych czy przy jakichkolwiek przelewach online;
  • wypłaty gotówki z bankomatów – w bankomatach partnerów BLIKa;
  • czeki BLIK – czyli np. przekazy znajomym bez podawania numeru konta. Wówczas wystarczy stworzyć czek w swojej aplikacji i ustalić do niego hasło, a następnie udostępnić je wskazanej osobie. Dzięki temu będzie mogła wypłacić środki z bankomatu obsługującego BLIK albo zapłacić czekiem w dowolnym punkcie usługowym;
  • przelewy na telefon – znakomite rozwiązanie w sytuacjach, kiedy chcemy przekazać środki szybko i bez podawania numeru konta bankowego odbiorcy.

Przyszłość w rękach BLIK

Rozbudowana sieć punktów akceptujących płatności BLIK, możliwość ustawienia płatności cyklicznych, a w wybranych witrynach i sklepach online płatność “jednym kliknięciem” bez przepisywania kodu BLIK – to tylko kilka argumentów, które wpisują się w charakterystykę tej innowacyjnej aplikacji. Użytkownicy dostrzegają coraz więcej zalet, co uwidacznia się w statystykach. BLIK doskonale sprawdza się na prawie wszystkich polach funkcjonowania. Jest on dostępny w 8 bankach, a to oznacza, że może z niego korzystać 80% wszystkich klientów instytucji finansowych w Polsce. Obsługuje go 17 tysięcy bankomatów, ponad 230 tysięcy punktów handlowo-usługowych oraz 232 tysiące terminali płatniczych. W polskim Internecie BLIK-a można użyć praktycznie wszędzie i obsługuje on 100% krajowego rynku e-commerce. Ponadto oprócz tego, że coraz więcej banków przyłącza się do projektu, to na forum opinii publicznej nie brakuje głosów, że rysują się bardzo ciekawe kooperacje międzynarodowe, a nawet, że niebawem dojdzie do porozumienia pomiędzy BLIKiem a Apple Pay.

Polski rynek mobilnych płatności został zdominowany przez BLIK, a ten wciąż kusi nowych użytkowników. Nie tylko swoją funkcjonalnością, ale również licznymi promocjami i bonusami, np. za dokonane płatności. Wszystkie te elementy składają się na tezę, że twórcy BLIKa nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. W najbliższym czasie popularność usługi najpewniej będzie dynamicznie pięła się ku górze, a system będzie udoskonalany i rozszerzany o nowe możliwości.

Płatności BLIK - jak działają i co to jest?
Płatności BLIK – jak działają i co to jest?
Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: