Płatności kartą na Ukrainie

Płatności kartą na Ukrainie
Płatności kartą na Ukrainie

Ukraina ma wiele do zaoferowania polskim turystom: zabytkowy i klimatyczny Lwów, rozległy i zachwycający Kijów, smaczne jedzenie, świetne stoki narciarskie i snowboardowe, między innymi w pięknym Bukovel, a do tego bardzo przystępne ceny. Z Polski są regularnie organizowane wycieczki, podczas których można zwiedzić miasta lub oddać się sportowym szaleństwom. Decydując się na spędzenie ferii zimowych za wschodnią granicą, warto zadbać o finanse – jak wygląda płatność kartą na Ukrainie?

Obowiązująca waluta i ceny

Walutą obowiązującą na Ukrainie jest hrywna (UAH). Kurs i ceny są bardzo korzystne dla Polaków, np. trzydaniowy obiad dla dwóch osób w restauracji kosztuje około 500 hrywien, czyli równowartość 70 złotych. By spędzić dobę w trzygwiazdkowym hotelu, trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie 800 UAH, co w przeliczeniu uszczupli zapas gotówki o 112 złotych. W bardzo przystępnych cenach są również wycieczki organizowane przez lokalne biura turystyczne. Przeszkodą może być jedynie język (ukraiński), ale można poszukać przewodnika, który posługuje się biegle rosyjskim i angielskim. Jeśli chodzi o Lwów, powinno być możliwe oprowadzanie z polskim komentarzem – to będzie bardzo dobrze zainwestowana równowartość 100 złotych. Jakie są obowiązujące metody płatności na Ukrainie?

Jak najlepiej płacić na Ukrainie?

Dobrze mieć zapas gotówki, gdy przekroczy się wschodnią granicę. Pieniądze (złotówki) najlepiej wymienić w kantorze na granicy, ponieważ kurs obowiązujący w punktach w Polsce może być mniej korzystny. Złotówki są bardzo silną walutą w stosunku do hrywny, dlatego nie ma potrzeby wymiany ich na dolary lub euro, by przelicznik był korzystniejszy. Wybierając się na Ukrainę, warto zadbać o kartę, która umożliwia darmowe wypłaty z bankomatów za granicą (do równowartości 800 złotych transakcje obsługuje za darmo karta wielowalutowa Revolut). Trzeba jedynie uważać na koszty podczas wypłaty środków z ukraińskiego banku – wysokość naliczonej prowizji wyświetla się podczas finalizacji transakcji, gdy wciąż można jeszcze anulować całą procedurę bez obciążenia rachunku. Warto pamiętać, że niektóre bankomaty mają limit jednorazowej wypłaty, może on wynosić 1000 UAH. Jest to jednak kwota, która powinna wystarczyć na dzienne utrzymanie turysty. Na Ukrainie również powszechnie akceptuje się polskie karty debetowe i kredytowe. Na co uważać podczas płatności bezgotówkowych za wschodnią granicą?

Jak wygląda płatność na Ukrainie?

Na Ukrainie można płacić kartą w hotelach i restauracjach we wszystkich większych miastach – Lwowie, Kijowie czy Odessie. W miejscowościach turystycznych również honoruje się płatności bezgotówkowe, ale ich możliwość wynika najczęściej z decyzji właścicieli konkretnych obiektów – zupełnie jak w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze, że podróżując do małych wiosek i samodzielnie przemierzając tak ogromny kraj, trzeba mieć ze sobą zapas gotówki. Im dalej od cywilizacji, tym bardziej niezbędne stają się hrywny.

Podczas płatności kartą na Ukrainie trzeba zachować takie same środki ostrożności jak w innych krajach. Nie należy trzymać wszystkich dokumentów oraz kart płatniczych i paszportów w jednym miejscu, by w razie kradzieży nie zostać bez środków do życia. Warto również uważnie obserwować kartę płatniczą podczas transakcji i nie wręczać jej osobom postronnym. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z hotelowego sejfu i pozostawienie w nim dokumentów oraz zapasu gotówki. Przed zdeponowaniem wartościowych przedmiotów należy zwrócić uwagę, czy sejf jest przykręcony – nie jest to powszechna praktyka w ukraińskich hotelach.

Wyjazd na Ukrainę stanowi doskonałą okazję, by wypocząć i cieszyć się smacznym jedzeniem, wysokim standardem obsługi oraz doskonałą zimową infrastrukturą. Jadąc na wschód, warto zabrać ze sobą zapas gotówki oraz kartę, która jest honorowana w dużych i średnich miastach oraz miejscowościach turystycznych.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: