Karty płatnicze w zbiórkach publicznych

Karty płatnicze w zbiórkach publicznych
Karty płatnicze w zbiórkach publicznych

Polacy lubią płacić kartami, o czym świadczy 1,045 miliarda transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości 68,3 miliarda złotych, zrealizowanych przy ich użyciu w I kwartale 2018 roku (według raportu NBP). Karty płatnicze są wygodniejsze niż gotówka, zajmują mniej miejsca w portfelu czy torebce i można ich używać w coraz większej liczbie punktów handlowo-usługowych, na jarmarkach, festynach, a nawet podczas zbiórek publicznych. Jak wygląda w praktyce przekazywanie środków na szczytny cel za pomocą karty?

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i terminale

Raz do roku od 26 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez jeden dzień organizuje w całej Polsce różnorodne wydarzenia kulturalne, by zachęcić Polaków do dzielenia się pieniędzmi z najbardziej potrzebującymi: noworodkami, dziećmi, seniorami, ofiarami powodzi. Środki są zbierane przez wolontariuszy do specjalnych puszek, wpłacane na konto Fundacji przez darczyńców oraz pozyskane w ramach różnych aukcji. Sprzęt finansowany z datków funkcjonuje w wielu polskich szpitalach, gdzie codziennie jest używany do diagnozowania oraz leczenia pacjentów. Od 2014 roku podczas styczniowego finału WOŚP środki na pomoc można przekazywać przy użyciu karty. Początkowo akcja była prowadzona na małą skalę, jednak cztery lata później – w 2018 roku – w terminale zostało wyposażonych 350 wolontariuszy kwestujących w 116 miastach w Polsce, co umożliwiło Polakom pomaganie przy użyciu karty. Każde urządzenie zostało oznaczone specjalną naklejką Fundacji, a wybrani ochotnicy założyli informacyjne koszulki, by zwiększyć bezpieczeństwo transakcji. Od tego momentu nie trzeba w finałową niedzielę od rana szukać bankomatu i rozmieniać pieniędzy lub poruszać się wśród tłumu z dużą gotówką. Wystarczy poprosić wolontariusza o wpisanie na terminalu określonej kwoty, by szybko i sprawnie przekazać pieniądze. Fundacja WOŚP nie jest jednak jedyną organizacją, którą można wesprzeć, korzystając z formy bezgotówkowej.

Płatność kartą na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego

Akcją, w której co roku chętnie biorą udział harcerze, jest pakowanie zakupów w marketach. Pomagając klientom, młodzież stara się zarobić na wakacje. Pieniądze są zbierane do specjalnych puszek. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej kupujących w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, wielu potencjalnych darczyńców nie mogło wspomóc ZHP. Już w 2015 roku harcerze z Warszawy opracowali puszkę, która jest jednocześnie terminalem paypass. Klient przykładał kartę do specjalnie zaprojektowanej, pięknie wykonanej puszki, by w ten sposób przekazać na rzecz organizacji 2 złote. Dla kupującego to niewielkie obciążenie, a biorąc pod uwagę natężenie ruchu w hipermarketach w weekendy, harcerze co rok zbierają środki niezbędne do tego, by najuboższa młodzież mogła pojechać na wymarzony obóz.

Coraz więcej osób rezygnuje z gotówki na rzecz plastiku, a w I kwartale 2018 roku na jednego Polaka w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym (18-65 lat) przypadała średnio 1 karta debetowa. Dlatego tak ważne jest, by fundacje i inne organizacje non profit były na bieżąco z technologią i potrafiły skutecznie dotrzeć do swoich darczyńców. Działania podejmowane przez WOŚP oraz ZHP to dobry przykład, że w odpowiednich warunkach pomocy chętnie udzieli większość ludzi.

Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: