Niedziele wolne od handlu w 2018 roku

Niedziele wolne od handlu w 2018 roku
Niedziele wolne od handlu w 2018 roku

Na 11 marca 2018 roku przypada pierwsza niedziela, kiedy handel zostanie ograniczony, a to oznacza, że większość sklepów będzie zamknięta. W ustawie można jednak dopatrzeć się wielu niejasności, co sprzyja jej częściowemu omijaniu. Jednym ze sposobów będą zakupy online.

Niezaplanowane zakupy i wydatki nie są niczym wyjątkowym. Najróżniejsze okoliczności mogą mieć wpływ na to, że akurat w niedzielę objętą zakazem handlu będzie się zmuszonym do zakupów. Co więcej, dla wielu ludzi niedziela jest jedynym wolnym dniem w tygodniu, w którym mogą pozwolić sobie na spokojne spacerowanie po sklepach. Od zakazu jest sporo wyjątków. Ograniczenia nie będą dotyczyły np. stacji paliw, kwiaciarni, aptek, kiosków, cukierni, piekarni, sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami itd. Regulacją nie zostały objęte także transakcje internetowe. Oznacza to, że z pewnością niektóre dyskonty będą próbowały ją ominąć. Poniżej dowiesz się, jakie możliwości daje przedsiębiorcom luka prawna w ustawie.

Kiedy będzie obowiązywał zakaz handlu?

24 listopada 2017 roku Sejm przyjął ustawę o zakazie handlu w niedziele. Zakłada ona, że od marca w 2018 r. tylko dwie niedziele w miesiącu nie będą objęte zakazem handlu – pierwsza i ostatnia. W 2019 roku będzie tylko jedna handlowa niedziela w miesiącu – ostatnia. Od 1 stycznia 2020 roku zakaz natomiast ma obowiązywać we wszystkie niedziele, z wyjątkiem jedynie siedmiu w roku:

 • kolejnych dwóch niedziel poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
 • niedzieli bezpośrednio poprzedzającej pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
 • ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Zakaz handlu a płatności online

Zakupy spożywcze, odzieżowe czy drogeryjne już teraz można zamówić przez Internet – z dostawą do domu, odbiorem w skrzynkach, punktach usługowych albo samodzielnym w sklepie. Taka opcja z pewnością będzie przydatna w niehandlowe niedziele. Co jednak z innymi usługami? Wielu przedsiębiorców obmyśla już strategie ominięcia zakazu i planuje przeniesienie transakcji płatniczych do Internetu.

W niedziele otwierane byłyby tzw. showroomy, w których klient mógłby jedynie oglądać asortyment. W rzeczywistości klienci skanowaliby kod produktu smartphonem, dokonywali płatności online i odbierali zakupiony przedmiot na miejscu. W tym czasie nie mogliby pracować kasjerzy i obsługa sklepu, ale ten zakaz nie dotyczy osób pracujących w ochronie. To właśnie ochroniarze pilnowaliby asortymentu i poprawnego przeprowadzania transakcji w tak zorganizowanych „showroomach”.

Przedsiębiorcy planują już wdrożenie takich rozwiązań, co skutkuje tym, że wszystkie osoby nieobeznane z procesami płatności elektronicznej powinny nadrobić zaległości. Dostosowanie swojego smarphone’a do takich transakcji nie jest skomplikowane i z pewnością będzie przydatne nie tylko w tych specyficznych okolicznościach. Obecnie znane i powszechne są następujące metody płatności (jednak postęp technologiczny oraz potrzeby klientów mogą doprowadzić do powstania nowych rozwiązań):

 • przelewy – klasyczne przelewy drogą elektroniczną. Mogą jednak okazać się zbyt wolne, jak na zakupy „od ręki”;
 • SMS Premium – płatność przez SMS. W tym wypadku kwota pobierana jest z konta abonenta danej sieci komórkowej;
 • PayPal – jest to serwis płatności internetowych, który umożliwia przedsiębiorcom i konsumentom wysyłanie oraz odbieranie płatności przez Internet. Działa na zasadzie cyfrowego portfela. W przypadku „showroomów” PayPal może odgrywać ważną rolę w niedzielnych transakcjach;
 • Paysafecard – jest to metoda płatności oparta na metodzie pre-paid. Przed wykonaniem transakcji należy kupić specjalną kartę o określonym nominale, która zawiera kod, a ten następnie wprowadza się podczas zakupów online. To jednak wydaje się być zbyt złożony proces jak na niedzielne popołudnia spędzane w „showroomach”;
 • BLIK – to najpopularniejszy system płatności mobilnych, oparty na wykorzystywaniu jednorazowych kodów generowanych przez bank. BLIK może zdominować rynek niedzielnych zakupów i na dłużej zagościć na czele rankingu systemów płatności online.

Dla przypomnienia – poniżej znajduje się spis niedziel wolnych od handlu w 2018 roku.

 • MARZEC: 11 marca, 18 marca, 31 marca (skrócone godziny handlu do godz. 14);
 • KWIECIEŃ: 1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia;
 • MAJ: 13 maja, 20 maja (Zielone Świątki);
 • CZERWIEC: 10 czerwca, 17 czerwca;
 • LIPIEC: 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca;
 • SIERPIEŃ: 12 sierpnia, 19 sierpnia;
 • WRZESIEŃ: 9 września, 16 września, 23 września;
 • PAŹDZIERNIK: 14 października, 21 października;
 • LISTOPAD: 11 listopada (Święto Niepodległości), 18 listopada;
 • GRUDZIEŃ: 9 grudnia.
Niedziele wolne od handlu w 2018 roku
Niedziele wolne od handlu w 2018 roku
Sprawdź system płatności CashBill
Udostępnij: